Skocz do zawartości


Zdjęcie

Julia Marcell


100 replies to this topic

#61 Szczotecz-kal

Szczotecz-kal

    FlowerPower

  • Moderatorzy
  • 2 544 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Kalisz

Napisano 12 marca 2016 - 18:14

Jestem po pierwszym przesłuchaniu Proxy (W KOŃCU! już myślałem, że nigdy nie dotrwam do soboty po południu, żeby mieć chwilę wolnego!) i oczywiście moje nieobiektywne podejście do Julii sprawia, że jestem w euforii :D Ciężko napisać coś po pierwszym przesłuchaniu, ale wiem tylko, że tekstowo jest dla mnie osobiście kosmos, bo odnajduję w nich siebie na każdym kroku :) "A każda komórka to mała maszyna do życia, szyjąca z DNA i węgla milion operacji, po to, by pomyśleć że całkiem mu blisko do tego telefonu". Przecież to jest najlepszy chyba tekst Julii ever. W ogóle ta piosenka powinna mieć tytuł Bartek, a nie Marek :P Kosmos. Najsłabszy moment? Na razie Tetris, ale zobaczymy jak to się rozwinie :)

 

19 dni do koncertu! :D



#62 Yarpen

Yarpen

    Użytkownik

  • Members
  • 973 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 13 marca 2016 - 18:34

Generalnie zgadzam się, ale środek płyty troszkę jeszcze zlewa mi się muzycznie; brakuje czegoś na miarę "Piggy Blonde". Ale łatwo można to wybaczyć, bo faktycznie chodzi tu głównie o warstwę tekstową, tak współczesną jak tylko możliwe. "Wiesz o mnie więcej niż google" jest tak prostym hasłem, że mamy wielkie szczęście, że nie znalazło się na jakimś kwejku, czy w popularnym memie. I to nic nie szkodzi, że cały czas siedzi mi w głowie "wiesz o mnie więcej niż voodoo" - tak samo jak sama Julia omija polskie trudności w sylabizowaniu kluczowymi słowami, czy - jak w "Tesco" - absolutnie mistrzowskim rozwiązaniem rytmicznym w samym zakończeniu piosenki. Skalę bardziej elektronicznego brzmienia poznamy pewnie na koncercie, ale cieszy taneczna perkusja, szczególnie we "Wstrzymuję czas" (czaaaaas! #chórekdisko). Andrzej to już klasyk, najlepsza analiza socjologiczna od czasów książek Masłowskiej, taka dziewczyna to skarb narodowy, wszyscy potrzebujemy refleksji o internetach. 


http://sit-and-wonder.blogspot.com/

#63 biz

biz

    Użytkownik

  • Members
  • 538 Postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Narnia

Napisano 13 marca 2016 - 19:11

czy - jak w "Tesco" - absolutnie mistrzowskim rozwiązaniem rytmicznym w samym zakończeniu piosenki.

Prawda? Mój ulubiony fragment z Proxy :). W ogóle Tesko, to na razie mój numer jeden.

 

Tu, pod jarzeniowego

światła najgęstszym snopem,

na tej posadzce w Tesko,

co lśni wyświęcona mopem.

 

(niech to zaśpiewa Dear Reader :P) Jakie to jest piękne. Jak zwykle: brawo Julia! :D



#64 Yasiu

Yasiu

    .

  • Members
  • 2 675 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Kraków

Napisano 13 marca 2016 - 20:04

Poczęstuje ktoś?



#65 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Napisano 14 marca 2016 - 23:26

Słucham właśnie po raz pierwszy ale jak na razie zgadzam się z powyższymi myślami. Jak boli mnie tylko że już ktoś porównał ją z Marią Peszek na moim fb, to będzie bardzo niezrozumiany album.



#66 corso

corso

    Użytkownik

  • Members
  • 3 831 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Black Diamond Bay

Napisano 18 marca 2016 - 09:58

Dajcie linka.



#67 deiman

deiman

    Użytkownik

  • Members
  • 246 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:BE/PL

Napisano 18 marca 2016 - 20:38

Andrzej to już klasyk, najlepsza analiza socjologiczna od czasów książek Masłowskiej, taka dziewczyna to skarb narodowy, wszyscy potrzebujemy refleksji o internetach.

Ja bym deczko przyhamował z rzucaniem stwierdzeń, że coś jest klasykiem w momencie debiutu i najlepszą analizą socjologiczną od wydania "Wojny polsko-ruskiej..." napisanej przez 19 latkę z Wejherowa. Przed mówieniem o sobie w liczbie mnogiej też przestrzegam. Chyba, że to wszystko była ironia, czy coś. ;)

Dla mnie to raczej tania kontrowersja, która zbliża się do poziomu Marii Peszek - da się przesłuchać, ale nic specjalnego, żeby chcieć do tego wracać.

#68 Owłos

Owłos

    Użytkownik

  • Members
  • 5 524 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Órsynuw

Napisano 18 marca 2016 - 21:02

Najlepsza analiza socjologiczna od x lat to może rzeczywiście przesada, ae... gdzie ta kontrowersja na tym albumie? Bo ja jej nie widzę. Nie o to tu chyba chodzi. Tu jest raczej obserwacja a nie rzucanie śmiałych tez.


"I went out there
in search of experience
to taste and to touch
and to feel as much
as a man can
before he repents"

#69 deiman

deiman

    Użytkownik

  • Members
  • 246 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:BE/PL

Napisano 18 marca 2016 - 22:37

Najlepsza analiza socjologiczna od x lat to może rzeczywiście przesada, ae... gdzie ta kontrowersja na tym albumie? Bo ja jej nie widzę. Nie o to tu chyba chodzi. Tu jest raczej obserwacja a nie rzucanie śmiałych tez.


Muzycznie, w porównaniu do poprzedniego albumu brzmi to trochę kontrowersyjne a tekstowo nawet infantylnie. Jeśli to są obserwacje 34 letniej artystki, to ja raczej odpadam.

#70 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Napisano 18 marca 2016 - 23:05

Ale czemu, uważasz że nietrafione? Nie wiem też co wspólnego z oceną dzieła ma wiek artysty, jeśli o tym sam akurat nie tworzy. A czysto muzycznie to sam nadal najbardziej cenię It Might Like You, no ale cóż ;) A na Peszek sam mam lekką alergię od kiedy debiutowała ;) A kontrowersyjny to może Legendarny Afrojax jest a nie to, a, a a ;)



#71 margo

margo

    Użytkownik

  • Members
  • 4 358 Postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:zielone wzgórze

Napisano 19 marca 2016 - 11:23

Że ktoś obserwuje rzeczywistość i pisze o tym w sposób mniej oczywisty (bawiąc się słowami i ironią) to od razu musi być kontrowersyjne? No bez przesady. Fakt, Masłowska wywołała kiedyś małą rewolucję, ale gdyby Wojnę napisała dzisiaj to sądzę, że by to bez echa przeszło. A oba Twory i Julia i Dorota świetne są. Pamiętam jak analizowaliśmy Wojnę na kulturo. O dziwo więcej zwolenników miała (może dlatego, że my różne "dziwolągi" lubiliśmy). A wiek nie ma serio nic do rzeczy, no chyba, że weźwiemy pod uwagę wiek umysłu.

 

Co do samej płyty. Muszę bardziej się jej przyjrzeć, ale jak na razie Tarantino u mnie wygrywa.


Music can change the world, because it can change people.
 


#72 Yarpen

Yarpen

    Użytkownik

  • Members
  • 973 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 19 marca 2016 - 13:42

Ja bym deczko przyhamował z rzucaniem stwierdzeń, że coś jest klasykiem w momencie debiutu i najlepszą analizą socjologiczną od wydania "Wojny polsko-ruskiej..." napisanej przez 19 latkę z Wejherowa. Przed mówieniem o sobie w liczbie mnogiej też przestrzegam. Chyba, że to wszystko była ironia, czy coś. ;)

Dla mnie to raczej tania kontrowersja, która zbliża się do poziomu Marii Peszek - da się przesłuchać, ale nic specjalnego, żeby chcieć do tego wracać.

 

Wspominając Masłowską myślałem bardziej o jej niedawnym piosenkowym projekcie Mister D. gdzie fajnie łapała rzeczywistość. Ale i tak jest chyba coś na rzeczy, bo w Dwutygodniku też je porównywali, tutaj http://www.dwutygodn...ogarniecia.html

Czy klasyk, to zobaczymy za kilka lat, ale dla mnie jest to chyba najbardziej dojrzała piosenka jednej z najlepszych wokalistek w Polsce, więc spodziewam się, że zostanie z nami na dłużej. Dość celny obrazek dzisiejszych czasów. 

 

Dyskutujmy, ale na porównanie do Marii Peszek będę się obrażał, no bo tak to nie można :P 

Właśnie Julia jest przeciwieństwem Marii, bo tam gdzie Peszek robi skalę makro o Polsce i "krwi na ulicach", tam Julia zajmuje się swoim osobistym światem. A kontrowersji nie widzę, nawet "miejsce, w którym nie da się już wyspowiadać" jest tylko wspomniane, zupełnie inaczej niż by to zrobiła (Jezus Maria) Peszek i bardzo to doceniam. 

 

Możesz podać jakiś konkretny cytat z piosenki, który Ci przeszkadza, albo uważasz za przesadzony? Mogę bronić całości, dla mnie wszystko jest idealnie :)


http://sit-and-wonder.blogspot.com/

#73 deiman

deiman

    Użytkownik

  • Members
  • 246 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:BE/PL

Napisano 19 marca 2016 - 15:10

[quote name="Yarpen" post="285245" timestamp="1458391350"]Wspominając Masłowską myślałem bardziej o jej niedawnym piosenkowym projekcie Mister D.[/quote]

No to się zdecyduj, bo wyżej pisałeś o książkach.

[quote name="Yarpen" post="285245" timestamp="1458391350"]ale na porównanie do Marii Peszek będę się obrażał, no bo tak to nie można :P[/qoute]

Dlaczego nie można?

#74 stokrotka

stokrotka

    can't see or be seen

  • Members
  • 2 916 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 19 marca 2016 - 17:07

 

Dlaczego nie można?

 

Przecież pod zdaniem, które zacytowałeś, masz wyjaśnienie :P

 

A od siebie - subiektywnie - dorzucę tyle, że Peszek ma tak ponurą wizję świata - w którym wszyscy są źli, hejtują, obrzucają się wyzwiskami, dookoła sami źli 'katole' co to 'szczują modlitwą' (wtf?) - że chyba jednak żyję w jakimś innym, bo u mnie aż tak źle nie jest... może by to do mnie dotarło, kiedy miałam tak około 15 lat, wtedy człowiek wszystko wyolbrzymia ;) U Julii tego nie ma, słyszę tam za to mnóstwo opisów współczesnego świata, które czasem mam wrażenie że wyrwane są wprost z mojej głowy. I właściwie ona nikogo i niczego tam nie ocenia, wnioski pozostawia nam. I to jest świetne :)


If I'm close to the music and you are close to the music, then we are close to each other


#75 Yarpen

Yarpen

    Użytkownik

  • Members
  • 973 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 19 marca 2016 - 18:41

No to się zdecyduj, bo wyżej pisałeś o książkach.


Dlaczego nie można?

 

Okej, to wybacz, sam już się zakręciłem, pisałem o książkach :)  Może też trochę przesadziłem, bo Julia nie zdobędzie takiego rozgłosu. 

 

A to, że nie można napisałem bardziej żartem, bo uwielbiam Julię i staję w jej obronie, a Marii raczej nie trawię #jaramsięśpiewającymilaskami


http://sit-and-wonder.blogspot.com/

#76 deiman

deiman

    Użytkownik

  • Members
  • 246 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:BE/PL

Napisano 19 marca 2016 - 20:21

Przecież pod zdaniem, które zacytowałeś, masz wyjaśnienie :P

No jasne... najpierw napisał, że nie wolno porównywać, a potem to zrobił. :D

Dla mnie ten album, to nie żaden opis współczesnego świata, tylko szybkie prześliźnięcie się po popularnych ostatnio tematach. I po tym jak to zrobiła, nie zdziwi mnie nawet kolaboracja z Roguckim.

#77 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Napisano 19 marca 2016 - 22:49

Wiesz, ciężko tak wielowątkowy i post-post-modernistyczny świat opisać w kilkunastu minutach muzyki popularnej. Nie da się. Owszem, wybrała konkretne tematy które ją akurat jakoś ruszyły i zrobiła to dość celnie i dobrze, tego się trzymajmy ;) Btw. polecam z nią wywiad na - uwaga - onecie gdzie chcieli z niej zrobić sensacje i kontrowersje jak z Marii Awarii, ale się ładnie wybroniła: http://muzyka.onet.p...c-wywiad/92ttfq



#78 Yarpen

Yarpen

    Użytkownik

  • Members
  • 973 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 20 marca 2016 - 16:31

No jasne... najpierw napisał, że nie wolno porównywać, a potem to zrobił. :D

 
Chyba na tym polega dyskusja - żeby wskazywać na różne punkty widzenia, gdzie się różnią, w czym się nie zgadzają itd. To jest właśnie najciekawsze w muzyce, nawet jeśli się nie zgadzamy ze sobą :)
 

 

Dla mnie ten album, to nie żaden opis współczesnego świata, tylko szybkie prześliźnięcie się po popularnych ostatnio tematach. I po tym jak to zrobiła, nie zdziwi mnie nawet kolaboracja z Roguckim.

 

 

Prześlizgnięcie się po tematach - a kto z nas tak dogłębnie ma wyrobione zdanie na każdy temat? To też jest pewna cecha współczesności, że w internecie zalewa nas masa informacji, dużo wątków, których czasami nie da się ogarnąć. I Julia prezentuje właśnie taki osobisty punkt widzenia, że ona sama nie rozumie pewnych rzeczy, dlatego tylko je wspomina, nawet w hasłowy sposób. Spójrzmy na tajmlajny fejsbuka, który roi się od ekspertów na każdy temat, trzeba się wypowiedzieć a to o polityce, a to o akcjach z Uberem, bo akurat temat jest #trending w ten weekend. 


http://sit-and-wonder.blogspot.com/

#79 deiman

deiman

    Użytkownik

  • Members
  • 246 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:BE/PL

Napisano 20 marca 2016 - 17:15

Dyskutować niby można, ale trochę nie chcę mi się dyskutować się o celności, dogłębności takich fragmentów jak:
"płonę, płonę, płonę
kochaj mnie, kochaj mnie, kochaj mnie, kochaj
płonę, płonę, płonę
kochaj mnie, kochaj mnie, kochaj mnie, kochaj"

W sumie, co kto woli.

A tak w ogóle, kolego specjalisto od soszial midia, większość ruchu w internecie generują boty.

#80 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Napisano 20 marca 2016 - 23:03

Piosenka pop ma swoje prawa i musi w refrenie używać środków pasujących do konwencji, czasem swoistej paraboli, odczytywanie tego poza kontekstem nie ma żadnego sensu bo to nie zbiór bon-motów tylko zamknięte całościowe dzieło. To jakby z With Or Without You wyciągnąć frazę tytułową z okolicą i umieścić w rankingu najbardziej bezsensownych tekstów Bono - a tak raz się co najmniej stało. Co do tych botów to nie wiem, poblokowałem raczej to czego w soszial midiach nie chcę, mam do czynienia z prawdziwymi osobami po drugiej stronie klawiatury raczej. Na tym forum boty też kasujemy od razu, mamy nawet skuteczne zabezpieczenie przed nimi, co mówię jako moderator. Świadomy user internetu raczej na to nie wpada. Ciekawa teoria btw. ;)





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych