Jak to jest z tym 3d? Dostaje w kinie trójwymiarowe okulary?
Technika 3D jest to szereg kombinacji wykorzystującej technikę i wiedzę z fizyki oraz fizjologii narządu wzroku w celu „oszukania” mózgu i stworzenia iluzji poruszającego się przestrzennego obrazu, gdzie pojawia się wrażenie głębi i uczucie odległości. Jednym z warunków uzyskania wrażenia głębi jest widzenie stereoskopowe, które pojawia się jedynie gdy oboje oczu skupia się na tym samym obiekcie, ale pod różnymi kątami (czyli osoba z jednym okiem lub z jednym niewidzącym okiem nie będzie widzieć w trójwymiarze). Zatem krótkowzroczność (w tym i moja) z prawidłowym ustawieniem gałek ocznych nie przeszkodzą w odbieraniu wrażeń podczas pokazów U23D, chyba że wada wzroku jest niewyrównana lub występuje inne zaburzenie (ciekawy artykuł jest tutaj: http://forum.gazeta....1...&w=11162846 ).
Wg http://pl.wikipedia.org/wiki/Film_3D główną techniką pozwalającą na uzyskanie wrażenia głębi jest przedstawienie obserwatorowi dwóch różnych obrazów prawemu i lewemu oku, co wiąże się z widzeniem stereoskopowym.
W technologii IMAX wykorzystuje się zjawisko polaryzacji fali świetlnej.
Obrazy z projektorów przechodzą przez polaryzatory (obrócone względem siebie o 90’), a okulary spełniają rolę analizatora przepuszczając jedynie obraz dedykowany dla danego oka. Ekran jest metalizowany, a zwykły ekran kinowy spowodowałby zanik polaryzacji wiązki światła i nie pomogłyby tutaj nawet specjalne okulary.
Do oglądania filmów 3D potrzebne są okulary z filtrami polaryzacyjnymi, co związane jest z faktem, iż ludzkie oko nie widzi polaryzacji.
Na stronie internetowej: http://stereos.com.p....php?id=b07#Q19 można przeczytać ciekawe informacje o sposobach otrzymywania obrazów 3D oraz możliwościach ich oglądania. Pamiętam, że (bardzo) dawno temu wyemitowano w TVP program dla dzieci w trójwymiarze, efekt był fajny. Mam nadzieję, że projekcja U23D będzie niesamowita. Ze względów zawodowo-organizacyjno-technicznych IMAX musi jeszcze zaczekać, a zadowolić się mogę na razie tylko cyfrową projekcją. Czy tylko? Sobotnie popołudnie pokaże.