Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poezja rockowa


27 replies to this topic

#1 Lmollu

Lmollu

    Użytkownik

  • Members
  • 1 003 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Gliwice

Napisano 27 stycznia 2008 - 18:31

Których rockowych wykonawców (zarówno polskich jak i zagranicznych) nazwalibyście rockowymi poetami? Czy znacie przykłady utworów muzycznych, które śmiało możemy nazwać poezją lub takich, do napisania których muzyk czerpał inspirację z poezji?

Zamierzam do matury ustnej wybrać temat "Czy piosenka rockowa może być poezją? Omów na wybranych utworach". Na tym forum znawców nie brakuje, prosiłbym o jakieś sugestie jak i o samą dyskusję na temat poezji rockowej.

#2 felis_immanis

felis_immanis

    Odkrywca Wszechświata

  • Members
  • 814 Postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:z kosmosu

Napisano 27 stycznia 2008 - 18:37

khm, Jeff Buckley ;)
serio, każdy tekst piosenki można próbować interpretować w oderwaniu od muzyki, ale niekiedy dopiero w połączeniu z nią staje sie czytelny. Daleko zresztą szukać nie musisz, w końcu (jeśli dobrze zrozumiałam) Bono sam lubi nazywać siebie poetą.

Moi sąsiedzi z góry zalali moich sąsiadów z dołu. A mnie wszyscy ignorują..


Dołączona grafika


#3 corso

corso

    Użytkownik

  • Members
  • 3 831 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Black Diamond Bay

Napisano 27 stycznia 2008 - 18:38

Sie pewnie wielu osobom narażę - Grabaż.

#4 Lmollu

Lmollu

    Użytkownik

  • Members
  • 1 003 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Gliwice

Napisano 27 stycznia 2008 - 18:40

khm, Jeff Buckley ;)
serio, każdy tekst piosenki można próbować interpretować w oderwaniu od muzyki, ale niekiedy dopiero w połączeniu z nią staje sie czytelny. Daleko zresztą szukać nie musisz, w końcu (jeśli dobrze zrozumiałam) Bono sam lubi nazywać siebie poetą.


No jasne, U2 na pewno się w mojej pracy znajdzie :D Wiem także, że niemal u każdego szanowanego wykonawcy można znaleźć teksty poetyckie, ale mi zależy przede wszystkim na tych, u których specjalnie nie trzeba się tego doszukiwać, bo są one takie na pierwszy rzut oka. Z polskich będzie to Kazik, z zagranicznych Bob Dylan, Patti Smith... hmm... Joy Division? Kto jeszcze stoi w pierwszym rzędzie?

P.S. O właśnie, zapomniałem o Grabażu, z wielu źródeł słyszałem, że nazywany jest rockowym poetą. Cieszę się Corso, że potwierdziłeś.

#5 bee

bee

    saw things so much clearer

  • Moderatorzy
  • 2 109 Postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:in-between

Napisano 27 stycznia 2008 - 18:48

na pewno Morrison

Laurie Anderson

#6 Witas

Witas

    Użytkownik

  • Members
  • 7 064 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27 stycznia 2008 - 20:01

Rogucki!!! :D

#7 Guest_Mrówa_*

Guest_Mrówa_*
  • Guests

Napisano 27 stycznia 2008 - 20:20

Rogucki!!! :D



Bardziej mnie chyba nie mogłeś rozbawić :P





Buckley wiadomo.
solo fru jeśli chcesz, ale tu raczej wszyscy twierdzą inaczej ;) ;)

#8 Lmollu

Lmollu

    Użytkownik

  • Members
  • 1 003 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Gliwice

Napisano 27 stycznia 2008 - 21:29

Możecie jeździć po Rogucu, ale jak dla mnie jego teksty nie są złe ("Sto Tysięcy Jednakowych Miast" bardzo mi się podoba) - zwłaszcza te z wczesnej kariery, na "Zaprzepaszczonych" przekombinował...

#9 Madeleine

Madeleine

    Użytkownik

  • Members
  • 259 Postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Gdańsk / Lublin

Napisano 27 stycznia 2008 - 21:58

Jeśli chodzi o polskich, to mnie od razu przyszedł na myśl Grechuta rzecz jasna (album 'Droga za widnokres' taki chyba najbardziej rockowy, jak coś to służę ;) ) , a potem może Republika, choć w tym się za bardzo nie orientuję (jeszcze;D). Ale to takie pierwsze skojarzenie. Dużo tego. Biorąc pod uwagę, że każdy tekst jakiejkolwiek piosenki to rodzaj poezji (czy prozy poetyckiej), myślę że wybór jest dosyć spory :P .
(Też mam na prezentację temat o poezji w muzyce ;) )

edit: No przecież że 'Niemen Enigmatic'!
;)
I drink a lot of coffee before I go to sleep, so I can dream faster.
(...)
People ask me the next day, "What did you dream about?"
I say, "I don't have time. I don't have time to tell you this."

#10 marcin93

marcin93

    Użytkownik

  • Members
  • 1 570 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wrocław

Napisano 28 stycznia 2008 - 14:35

No w z polskiej to możesz jeszcze próbować podciągnąć teksty Osieckiej, a z zagranicznych to proponowałbym zalookać do Springsteen'a ;)
...a oto mój fejs, flykr i elitarny lans.efę!

#11 Lmollu

Lmollu

    Użytkownik

  • Members
  • 1 003 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Gliwice

Napisano 28 stycznia 2008 - 19:16

Dzięki za sugestie. Czeka mnie konieczność poznania twórczości wielu wykonawców, w przypadku części z nich perspektywa ta nawet mnie cieszy :D

#12 Witas

Witas

    Użytkownik

  • Members
  • 7 064 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 stycznia 2008 - 19:42

Zapomniałem napisać na serio kogo uważam.
Roger Waters, Bruce Springsteen, Edwardy: Vedder i Kowalczyk, Jeff Buckley, Piotr Gabriel... Chyba tyle. Po, oczywiście, świętym Bono moja czołówka. Parę nazwisk powtórzyłem, wybaczcie ;]

#13 Ariena

Ariena

    Użytkownik

  • Members
  • 723 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 28 stycznia 2008 - 19:47

Z Polski bezapelacyjnie Kasia Nosowska- w Hey'u i innych projektach ;)

#14 Johnny99

Johnny99

    Nothingman

  • Members
  • 10 523 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Club Tip Top

Napisano 28 stycznia 2008 - 19:48

Ostrożnie wymienię Alanis Morissette, która pisze, jak dla mnie, ciekawe i mocne teksty, choć niekoniecznie jest poetką.
Drink Scotch whiskey all night long
And die behind the wheel

Tak uważam.

#15 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Napisano 29 stycznia 2008 - 20:24

Weź Świetlickiego jak dasz radę. Tą 'muzyką rockową" zawęziłeś sobie trochę pole do popisu, ale może komisja się nie będzie znać, albo podejdzie do tego terminu po ludzku, luzacko, a nie nazbyt formalnie.
Wymieniony Morrissey, Buckley, Bono. Oczywistości. Za poetę osobiście uznaję Sufjana Stevens'a, z jego genialnie prostymi, bezpośrednimi tekstami opowiadającymi historie. Ale to tak na marginesie trochę.

Ktoś się zna na Morrisonie? Bo podobno poetą był, ja tam nie wiem, w Doorsach to muzyki doznawałem..;)

PS: O Grabarza i Roguca się już kłócił nie będę;)

#16 Ariena

Ariena

    Użytkownik

  • Members
  • 723 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 29 stycznia 2008 - 21:42

Bynajmniej się nie znam na jego poezji, ale też w ramach prezentacji poszukiwałam czegoś o śmierci i szczerze mówiąc, pan Morrissey mnie nie powalił. Takie to jakieś, no... Wkleję może coś, jak wrócę do domu i sami ocenicie.

#17 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Napisano 29 stycznia 2008 - 21:44

Bynajmniej się nie znam na jego poezji, ale też w ramach prezentacji poszukiwałam czegoś o śmierci i szczerze mówiąc, pan Morrissey mnie nie powalił. Takie to jakieś, no... Wkleję może coś, jak wrócę do domu i sami ocenicie.


"...and if the double decker bus, crashes into us, to die by your side, is such a heavenly way to die..."
o śmierci, ta. ale to jedno z najpiękniej wyśpiewanych i najoryginalniejszych wyznań miłości w dziejach:)

#18 Lmollu

Lmollu

    Użytkownik

  • Members
  • 1 003 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Gliwice

Napisano 31 stycznia 2008 - 15:45

acr, nie robię prezentacji na temat stworzony przez siebie, on już był na szkolnej liście tematów i zdecydowałem się go wybrać, ponieważ sądzę, że o wiele łatwiej mówić na temat, o którym komisja nie ma wielkiego pojęcia niż bazować na kilku obszernych lekturach, znać bohaterów, wydarzenia, fakty itp. (tym bardziej, jeśli ponad połowy z nich się w całości nie czytało) ;)

#19 Ariena

Ariena

    Użytkownik

  • Members
  • 723 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 31 stycznia 2008 - 17:11

Adam Nowak i Wojtek Waglewski.

#20 kofta123

kofta123

    Użytkownik

  • Members
  • 382 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Cieszyn / Świętochłowice

Napisano 14 lutego 2008 - 21:03

MARILLION i ogólnie ich wokalista FISH. U2 tez ma fajne

Sygnaturka







Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych