Skocz do zawartości


Zdjęcie

The Troubles [Songs Of Innocence]


No replies to this topic

#1 Redgar

Redgar

    Out Of Control

  • Members
  • 2249 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Łódź

Napisano 04 listopad 2014 - 00:46

God knows it’s not easy taking on the shape of someone else’s pain

Pełna emocji, pięknie napisana, subtelna ballada. Tytuł budzi skojarzenia nie bez przyczyny. Utwór już na pierwszy rzut oka przedstawia się nam jako opowieść o sytuacji politycznej w Irlandii Północnej, stając się obok SBS najbardziej charakterystycznym odniesieniem do tego etapu w historii Irlandii. Czy Troubles to nowe Sunday Blody Sunday? Pomimo konkretnego przywołania rzeczywistych wydarzeń Bono mówi raczej o swoich wewnętrznych Troubles jakie wynikały z dorastania w kraju ogarniętym konfliktem niż ze wskazywania palcem na poszczególne wydarzenia.

 

Tytuł odnosi się wprost do konfliktu w Irlandii Północnej, nazywanego potocznie z angielskiego właśnie „The Troubles”. W skrócie mówiąc, to spór polityczny rozgrywający się w Irlandii Północnej trwający od końca lat 60 aż do porozumienia wielkopiątkowego, które podpisano w Belfaście w 1988 roku. Pomimo zawarcia ugody, akty przemocy zdarzały się dalej.  Po odzyskaniu niepodległości przez Irlandczyków problemem stał się nieuregulowany status północnej części wyspy. Część Irlandczyków, głównie nacjonalistów i republikanów domagała się publicznie przyłączenia tego obszaru do reszty Irlandii i tym samym zjednoczenia całej wyspy pod Dublińską władzą.  Podczas gdy po przeciwnej stronie stali irlandzcy unioniści i władze Brytyjskie w Londynie, którym nie na rękę była utrata ostatniego terytorium na zielonej wyspie. Dodatkowo konflikt podgrzewały przekonania religijne, za oderwaniem się od Wielkiej Brytanii opowiadali się katolicy przeciwni temu byli natomiast protestanci. Konflikt rozgorzał zarówno na płaszczyźnie politycznej, militarnej jak i religijnej.  Zebrał wielkie żniwo, szacuję się, że w jego sprawie zginęło ponad 3500 osób. Zespół niejednokrotnie odnosił się do tych wydarzeń, choćby w swojej najsłynniejszej piosence zabierajacej głos w tej sprawie - Sunday Bloody Sunday.

Gościnnie występująca szwedzka piosenkarka Lykke Li akompaniuje Bono swoim magicznym głosem wyśpiewując chórki. Nawet dla samej Lykke Li pojawienie się w tej piosence na płycie, było nielada niespodzianką. Do samego końca nie miała pojęcia czy nagrania z jej udziałem zostaną wykorzystane.

 

Czy może chodzić o anglików wkradających się w duszę Irlandczyków i zmieniających ich sposób postrzegania tak fundamentalnie, że obejmują nad nimi kontrolę. Ich kultura ich zmienia a oni stają się powoli kimś innym. Być może. Być może chodzi też o trudności w samorealizacji w życiu, kiedy nie wiemy do końca do czego zmierzamy. Co przyniesie przyszłość.

 

Somebody stepped inside your soul

Somebody stepped inside your soul

 

Może też mówić o przemocy w domu,  w związku, kiedy ktoś stara się przezwyciężyć swoje problemy, czując, że pod ich wpływem nie jest się do końca sobą.  Kiedy rozstajemy się osobą z którą wiązaliśmy duże nadzieje. Czasem zrozumiemy w jak głębokich kłopotach się znajdujemy dopiero tkwiąc w nich po uszy.  Czasem zdajemy sobie z nich sprawę ale i tak nie możemy nic poradzić. Dla Bono dorastanie w Irlandii w której był otoczony przez konflikt sprawiło, że ta nieustanna trwoga zmieniła go.

 

Little by little they robbed and stole

Till someone else was in control

 

Kiedy stajemy się innym człowiekiem pod wpływem innej osoby. Kiedy ktoś nas kontroluje a my powoli przestajemy być sobą.  Za tym argumentem zdaje się przemawiać fakt, że występuje tu zarówno głos kobiecy jak i męski. Lykke wyśpiewuje Somebody stepped inside your sould podczas gdy Bono ripostuje I have a will of survival. Kiedy pod wpływem cierpienia zmieniamy się powoli, aż w końcu przyjmiemy tą porcję ponad nasze siły. Jak w Until The End Of The World. I was drowning my sorrows But my sorrows they learned to swim.

 

You think it’s easier To put your finger on the trouble

 

Kiedy analizujemy problem i staramy się dojść jego sedna, nie jest to jednak takie proste. Co się stało, że do tego doszło, czy zrobiłem coś, by wyjść mu naprzeciw, czy ja do tego doprowadziłem, czy też zesłał mi go los, przeznaczenie?

Odnosząc się do konfliktu w irlandii Bono wskazuję, że rzeczywistym źródłem problemów byli i zawsze będą ludzie, którzy reprezentują opcję dochodzenia do swoich postulatów drogą przemocy i konfliktów. Starając się rozwiązać swoje problemy, powinniśmy zacząć od nas samych. Wszystko zaczyna się od ludzi. Od umiejętności porozumienia. Ale to nie takie łatwe jak się wydaje.

 

And you think it’s easier To know your own tricks Well, it’s the hardest thing you’ll ever do

 

Jak rozwiązać swoje własne problemy kiedy część z rozwiązania polega na oszukiwaniu siebie.

 

I have a will for survival So you can hurt me And then hurt me some more

 

Każdy z nas ma siłę by naprawdę wiele przetrwać. W końcu ból i smutek ustępują miejsca gniewowi. Gniew wypala się. Wydarzenia The Troubles miały wpływ na Bono ale nie zabiły go. Co Cię nie zabiję czyni Cię silniejszy, dzięki woli przetrwania stał się silniejszy.

 

I can live with denial But you’re not my troubles anymore

 

A my żyjemy dalej rutyną dnia codziennego, która pozwala nam zapomnieć - nie myślimy już o tym co złe, co stało się. Doznajemy ulgi. Nie męczą nas już wyrzuty sumienia. Problemy które niegdyś trapiły Irlandię, stworzyły ludzi takim jakim są ustąpiły ale ludzie dalej noszą je w sercu i pamiętają o tych wydarzeniach. Bono ciagle będzie mówił o tym co siewydarzyło i pisał o tym piosenki jakby to była żywa część. To coś czego nie da się zapomnieć, to stało się częścią osobowości.

 

But before you throw me a rope

It was the one thing I could hold on to

 

Często wszystko rozpada się szybciej niż jesteśmy w stanie to załatać. A ta jedyna wyciągnięta w naszą stronę pomocna dłoń może być dla nas najcenniejsza na świecie.

 

 

God knows it’s not easy Taking on the shape of someone else’s pain

 

Ciężko wejsć w skórę cierpiącej osoby, jeśli ten ból nie dotyczy nas osobiście. Piosenkę można porównywać do Mothers of Disapperarred i Love Is blindness. Zarówno w kategorii emocjonalności jak i umiejscowienia tych numerów na samych końcach list albumowych porządków. Można się pokusić o stwierdzenie, że jest to najlepszy zamykacz od czasów Love is Blindness. Myślę, że również i koncerty na nadchodzącej trasie koncertowej będą się w ten sposób kończyć.  Apropo kończenia - Szkoda, że Troubles  się tak gwałtownie zamilka. Przydałoby się, żeby ta melodia była poprowadzona jeszcze choć o kilkanaście sekund dłużej. Może w wersji koncertowej się tego doczekamy, o ile będzie nam dane taką usłyszeć.

 

[Ukryte Odniesienia]

The Troubles

 

troubles_everyday_life.jpg

 

 

Problemy

 

myślisz, łatwiej jest

zrozumieć naturę problemu

kiedy problemem jesteś ty

myślisz, łatwiej jest

znać swoje własne sztuczki

cóż to najtrudniejsze zadanie

jakiego kiedykolwiek

podejmiesz się

 

mam w sobie wolę przetrwania

więc możesz mnie zranić

a potem zranić mnie jeszcze trochę mocniej

mogę żyć wypierając się prawdy

ale Ty nie należysz już więcej

do moich problemów

 

ktoś wkradł się w głębie Twojej duszy

ktoś wkradł się w głębie Twojej duszy

kawałek po kawałku rabowali i kradli

dopóki ktoś inny nie przejął kontroli

 

myślisz łatwiej jest

poddać się problemom

jeśli problemy niszczą cię

myślisz łatwiej jest

ale zanim jeszcze rzuciłaś mi linę

to była jedyna rzecz której

byłem w stanie się utrzymać

 

mam w sobie wolę przetrwania

więc możesz mnie zranić

a potem zranić mnie trochę mocniej

potrafię żyć i zaprzeczać

ale ty nie należysz już więcej

do moich problemów

 

ktoś wkradł się w głębie Twojej duszy

ktoś wkradł się w głębie Twojej duszy

kawałek po kawałku rabowali i kradli

dopóki ktoś inny nie przejął kontroli

 

Bóg wie, że nie jest łatwo

odczuwać cierpienie innej osoby

tak jakbyś cierpieć miał ty sam

Bóg, może mnie teraz zobaczyć

moje ciało jest nagie a ja nie boję się

moje ciało uświęcone

nie wstydzę się

 

ktoś wkradł się w głębie Twojej duszy

ktoś wkradł się w głębie Twojej duszy

kawałek po kawałku rabowali i kradli

dopóki ktoś inny nie przejął kontroli

ktoś wkradł się w głębie Twojej duszy

ktoś wkradł się w głębie Twojej duszy

kawałek po kawałku rabowali i kradli

dopóki ktoś inny nie przejął kontroli


Użytkownik Redgar edytował ten post 22 grudzień 2014 - 18:30
Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych