Jump to content


Photo

Rock alternatywny :)


17 replies to this topic

#1 Hewson

Hewson

    Użytkownik

  • Members
  • 121 posts
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Lublin / L -> D :)

Posted 23 lipca 2008 - 19:48

Ponieważ lubię słuchać zespołów które grają rocka alternatywnego chciałabym zapytać o to :
Co myślicie na temat The Cranberries?

A także proszę o to żebyście wymienili mi zespoły oraz fajniejsze piosenki ktore Was właśnie kręcą :)

U2 na początku swojej kariery miało miano zespołu który gra właśnie taką muzykę lecz kiedy zaczeli osiągać bardzo duże sukcesy straciło to swoje znaczenie które w pewien sposób zniszczyła komercja. Co myślicie o tym ?
U2 Forever .... :* ''Adam i Larry budują fundament na którym Bono i Edge tworzą melodjee ;) ''
http://hewson.blog.onet.pl/ SeRdEcZnIe ZaPrAsZaM ;*

#2 Łukasz

Łukasz

    Użytkownik

  • Members
  • 996 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:GDN

Posted 23 lipca 2008 - 20:05

Akurat o The Cranberries jest osobny temat :D, ale to chyba nic nie szkodzi. Ja bardzo lubię ich twórczość, szczególnie "Wake up and smell coffee". Mam nadzieję, że wkrótce nagrają coś razem i wpadną na koncert :)
Dołączona grafika

#3 Hewson

Hewson

    Użytkownik

  • Members
  • 121 posts
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Lublin / L -> D :)

Posted 24 lipca 2008 - 06:31

Tak coś już pare lat nic o nich nie słychać ...
U2 Forever .... :* ''Adam i Larry budują fundament na którym Bono i Edge tworzą melodjee ;) ''
http://hewson.blog.onet.pl/ SeRdEcZnIe ZaPrAsZaM ;*

#4 Fledge

Fledge

    Admin

  • Members
  • 1 019 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Poznan

Posted 24 lipca 2008 - 13:44

Lubie The Cranberries :)
U2

#5 Guest_QuickShowerJam_*

Guest_QuickShowerJam_*
  • Guests

Posted 24 lipca 2008 - 14:31

Rock alternatywny...coz :D
niech Acr zabierze glos i mozna zamknac temat B)

#6 Guest_u2megafan_*

Guest_u2megafan_*
  • Guests

Posted 24 lipca 2008 - 15:18

Rock alternatywny...coz :D
niech Acr zabierze glos i mozna zamknac temat B)

lub dopiero rozwinąć... :P

#7 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 27 lipca 2008 - 16:44

Zdefiniujcie "rock alternatywny".

Takie dziwne pojęcie pod które wszystko się podczepia, np. właśnie Cranberries (też lubię, "No Need To Argue" w Top 200 ulubionych płyt spoko), o którym bym tak nie pomyślał.

#8 corso

corso

    Użytkownik

  • Members
  • 3 831 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Black Diamond Bay

Posted 28 lipca 2008 - 20:23

Z dużym zainteresowaniem będe sledził ten wątek.
Moze sie w końcu dowiem cóż to takiego rock alternatywny, rock niezależny, indie itp.

#9 madeinpoland

madeinpoland

    Użytkownik

  • Members
  • 994 posts
  • Płeć:Mężczyzna

Posted 28 lipca 2008 - 20:29

Moim skromnym zdaniem,jakby się wprosić na chama,to nawet U2 mogłoby zostać zaliczone do nurtu rocka alternatywnego. Jest tag na last.fm-alternative? Ano jest :P :)
Dołączona grafika

#10 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 28 lipca 2008 - 21:33

Tagi "indie/alternative" na last.fm to w ogóle jest jakaś jedna wielka pomyłka.

Nie jestem ekspertem, nie wiem. Indie jako takie pochodzi od indiependent, określenia pewnej grupy pewnych kapel dawno temu. Skończyło się to indiependent, a indie zostało. Czy to to samo co rock alternatywny? Co to jest do cholery alt-rock? Indie rock? "Prawdziwy" alt-rock? Indie-grzywki? Nie wiem. Cholera, nie wiem.

Etykietką 'typowego' alt-rocka opatrzyłbym ewentualnie kapele cechujące się pewnym określonym brzmieniem.
Oczywiście granice się wszędzie mocno zacierają, i a to britpop, a to grunge, a tu wszystko inne się wkradnie. Ogólnie Indie/alternative to szuflada strasznie pojemna, różnorodna, chyba nikt nie wie właściwie jak pojemna i co naprawdę można do niej wrzucić, a czego już nie.
Ale.
Za archetypowe brzmienie alternatywno-indie-real-rockowe uznałbym coś co brzmi jak.. powiedzmy Bulit To Spill czy Modest Mouse. Może spora część Afghan Whigs, reszta Dulli'ego może, sporą część dEUSa, sporą część BSP, Lemonheads może, takie tam. Strasznie trudno jest nakreślić jakiekolwiek granice. Poza tym, to moje granice, nie podręcznikowe. I w sumie - po cholerę nam to? ;)

A. I bez sensu są spory "alternatywne, a nie, bo nie alternatywne, niezależne? zależne właśnie!" bla bla. Dajmy spokój nazewnictwu. Tak to się nazywa i już. Ważne że spora część tego co się wrzuca w te szufladki charakteryzuje się jednak pewną odmiennością, czy może raczej, wzajemnym podobieństwem. Trudno wyczaić ;)

Edited by acr, 28 lipca 2008 - 21:39 .


#11 corso

corso

    Użytkownik

  • Members
  • 3 831 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Black Diamond Bay

Posted 28 lipca 2008 - 22:06

Moje pytanie to troszke prowokacja była.
Tak naprawdę independent sie wzięło od niezaleznych od duzych wytwórni wydawnictw o ile sie nie myle - gdzieś w drugiej połowie lat 80'.
Czyli każdy kto wydaje poza majorsami jest indie - tyle.

#12 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 28 lipca 2008 - 22:08

Wiadomo. Ale właśnie o to mi chodzi w ostatnim akapicie.. że przestało o to chodzić ;)

Tzn. literalnie tak jest.
Ale w powszechnej świadomości, indie się odnosi do samej muzyki, nie do wielkości i niezależności labeli.

Edited by acr, 28 lipca 2008 - 22:09 .


#13 corso

corso

    Użytkownik

  • Members
  • 3 831 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Black Diamond Bay

Posted 28 lipca 2008 - 22:17

Wiadomo. Ale właśnie o to mi chodzi w ostatnim akapicie.. że przestało o to chodzić ;)

Tzn. literalnie tak jest.
Ale w powszechnej świadomości, indie się odnosi do samej muzyki, nie do wielkości i niezależności labeli.

No i to IMO uzurpacja jest.
Bo co - powiem, ze ja jestem neiezalezny i co mi kto zrobi?

#14 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 28 lipca 2008 - 22:29

No i to IMO uzurpacja jest.
Bo co - powiem, ze ja jestem neiezalezny i co mi kto zrobi?


I dobrze. Bądź sobie niezależny/zależny. Nie interesuje mnie to. Interesuje mnie muzyka którą robisz.
Indie. Równie dobrze można by używać innego słowa, ale przyjęło się to. To tylko nazwa, jak pisałem.
Nie ma wiele wspólnego z pierwotnym znaczeniem indiependent (pomijając fakt, że te indiependent kapele w dużym stopniu wyznaczyły kierunki rozwoju indie muzy potem) ale to mnie naprawdę nie interesuje i nie chce o tym znów dyskutować. Ale skoro mus, to mus ;)

Indie jako określenie, szufladka, choć skupiająca multum muzycznych zjawisk, ma jednak pewien sens w tym szufladkowym bałaganie, nie tylko jako określenie ogarniające skale zjawiska, labele, zależności, niezależności, ale też jako feeling, brzmienie, coś. Jak pisałem, jest nadużywana strasznie, na takich lans.efemach np. ale ja ją rozumiem po swojemu, intuicyjnie, z osłuchania. Przykład alt-rock'a jako tako wyżej podałem. I to jakoś działa. I z tym się jakoś odnajduję w gąszczu co raz to nowych i dziwniejszych określeń muzyki.

Edited by acr, 28 lipca 2008 - 22:32 .


#15 corso

corso

    Użytkownik

  • Members
  • 3 831 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Black Diamond Bay

Posted 28 lipca 2008 - 22:34

Np disco-polo jest indie.

#16 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 28 lipca 2008 - 22:36

Zdrówko.
Też sobie drugie piwo otworzyłem :P

Edited by acr, 28 lipca 2008 - 22:37 .


#17 Jeams00

Jeams00

    Użytkownik

  • Members
  • 155 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Płońsk

Posted 31 sierpnia 2009 - 13:28

Ponieważ lubię słuchać zespołów które grają rocka alternatywnego chciałabym zapytać o to :
Co myślicie na temat The Cranberries?

A także proszę o to żebyście wymienili mi zespoły oraz fajniejsze piosenki ktore Was właśnie kręcą :)

U2 na początku swojej kariery miało miano zespołu który gra właśnie taką muzykę lecz kiedy zaczeli osiągać bardzo duże sukcesy straciło to swoje znaczenie które w pewien sposób zniszczyła komercja. Co myślicie o tym ?



lepiej posłuchaj Love Rockets, My Blood Vlalentaim, w ogóle kapel z wytwórni 4AD

Poleca i pozdrawia Robert

#18 Witas

Witas

    Użytkownik

  • Members
  • 7 064 posts
  • Płeć:Mężczyzna

Posted 31 sierpnia 2009 - 13:50

My Blood Vlalentaim


Brat Maryny moim zdaniem.



Reply to this topic



  


1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users