Jump to content


Photo

Cedars Of Lebanon [No Line On The Horizon]


7 replies to this topic

#1 Redgar

Redgar

    Out Of Control

  • Members
  • 2 249 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Łódź

Posted 01 maja 2015 - 22:02

Bono pisał piosenki na No Line On The Horizon z myślą o fikcyjnych postaciach. Nie inaczej jest z Cedars Of Lebanon. Ta Piosenka to opowieść z punktu widzenia korespondenta wojennego, którego codziennym zadaniem jest “ściskanie skomplikowanego życia w prosty nagłówek”. Reportera, który przypatruje się temu “gównianemu światu”, w którym “ aromat róży unosi się przez chwilę by potem po prostu zniknąć. “ Cedry libańskie opowiadają alternatywną historię samego Bono, który jak przyznał gdyby nie stał się gwiazdą rocka zostałby najpewniej dziennikarzem.
 
Bono: Mam dość siebie. Mam dość Bono, a jestem nim. Jako artysta czuję, że mnie to nieco ogranicza, by występować zawsze w pierwszej osobie. Więc pozwoliłem sobie ubrać się w ciuchy tych postaci, które szwędały się w mojej wyobraźni. Postać z Cedars Of Lebanon jest korespondentem wojennym.  Spotkałem wiele z tych postaci w innym życiu. Mam dla nich wiele empatii ponieważ prawdopodobnie byłbym jednym z nich
 
Historia rozpoczyna się w centrum Bejrutu - trudna pobudka po nieprzespanej nocy. Porozrzucane po pokoju brudne ubrania rywalizują o wolną przestrzeń na podłodze ze wszędobylskimi gazetami. Mężczyzna budzi się pośrodku sterty ciuchów i zapala papierosa. Wpatrując się w przestrzeń przed sobą, zauważa leżące nieopodal zdjęcie, przypominające mu o minionych dawno dobrych czasach. 
 
Po wspominkach z przeszłości mężczyzna wstaje, opuszcza mieszkanie, a następnie przechadza się ulicami Bejrutu. Widzi jak dzieci zmuszone pragnieniem piją wodę z kałuży. Jakiś dobry żołnierz lituję się nad ich losem i obdarowuję je słodkimi pomarańczami. Mężczyzna wybiera krzesło w barze i siada, podziwiając krajobraz. Podziwianie zachodzącego słońca nad Libanem sprzyja refleksji. Zaczyna się zastanawiać nad istotą rzeczy, miejsca Boga w tym jak się wydaje, opuszczonym przez niego świecie. Libańskie cedry są jednymi z największych drzew na świecie, gdzie pośród nich jest Bóg?
 
Cedry nie stały się bohaterem tej piosenki przez przypadek, to biblijny symbol szlachetności i siły. Według biblii to dzięki cedrom mogła wznieść się w górę świątynia w Jerozolimie. 
 
W Cedars Of Lebanon ukryty jest sampel z piosenki Briana Eno - Against the Sky. 
 
W swojej recenzji New York Times nazwał piosenkę “smutną zadumę na temat wojny, rozdzielenia i wrogości. NME porównowało Cedars Of Lebanon do Moment Of Surrender : Ich zdaniem Cedry Libany są: “Dosyć podobnie stonowane, ale nie mniej czarujące.”
 
You’re so high above me, higher than everyone
Where are you in the Cedars of Lebanon?
 
Bono: Jedna z rzeczy, która uczyniła nas zespół, to to, że wybraliśmy sobie interesujących wrogów. Nie wybraliśmy tych oczywistych - człowieka , systemu. Nie wkupiliśmy się w to. Nasze credo: Nie oni, tylko my. Nasi wrogowie byli mniej wyraźni - duchy przeszłości, zjawy, hipokryzja. 
 
Ukryte Odniesienia:
 
Brian Eno - Against The Sky
Bejrut - Liban
Cedr Libański
 
https://www.youtube.com/watch?v=7tQKxWCjZTU
 
Cedry Libanu
 
wczorajszy dzień spędziłem śpiąc
obudziłem się w moich ciuchach na brudnej stercie
noc upłynęła mi na próbie dotrzymania terminu
Próbując ścisnąć skomplikowane życia w prosty nagłówek
 
twoją buzię mam tutaj na starej fotografii
sprzątasz dzieciom ubrania i zabawki
odwzajemniasz mój uśmiech
zdjąłem to zdjęcie z lodówki
nie mogę sobie przypomnieć 
co robiliśmy potem
 
nie byłem z kobietą, 
jak czuję, przez całe lata już
myślałem o Tobie cały ten czas,
twoich słonych łzach
ten gówniany świat czasem zrodzi różę
jej woń unosi się przez chwilę, by potem po prostu
zniknąć
 
odpowiedz na telefon z domu
 
najgorsi z nas są jak niekończąca się spowiedź
najlepsi z nas pełni geniuszu zwięzłości
mówisz, że nie zostawisz prawdy samej sobie
jestem tu, bo nie chcę mi się wracać do 
domu
 
dziecko pijące brudną wodę nad brzegiem rzeki
żołnierz przynosi pomarańcze, które wyciągnął z czołgu
czekam na kelnera, trochę mu to zajmuje by zjawić się
przyglądając się jak słońce zachodzi nad Libanem
 
odpowiedz na telefon z domu
 
moja głowa jest teraz jak zapalony papieros
nieświęte chmury odbijają się w minarecie
jesteś tak wysoko nade mną, wyżej niż ktokolwiek
gdzie jesteś pośród cedrów Libanu?
 
dobieraj sobie wrogów ostrożnie,
bo to oni cie zdefiniują
spraw niech będą ciekawi,
bo w pewien sposób będą cię przypominać,
choć nie ma ich u zarania twej opowieści 
lecz kiedy twoja historia dobiegnie końca
zostaną z tobą dłużej niż przyjaciele

Edited by Redgar, 01 maja 2015 - 22:07 .


#2 Łukasz U2

Łukasz U2

    Użytkownik

  • Members
  • 3 501 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa

Posted 02 maja 2015 - 12:41

Ooo , Redgar powrócił ! Ja czekam na całą tak opracowaną NLOTH :D
Watch more TV
I have a vision... Television
Please tell a President to watch more TV
President is not avalaible to Me??? (Mirror Ball Man Zootv Washington Dc)
http://forum.u2guitartutorials.com/

#3 olekcj111

olekcj111

    Użytkownik

  • Members
  • 644 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Kraków

Posted 02 maja 2015 - 22:21

Super. Dziękuję. Ja natomiast czekam na White as snow :)



#4 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 02 maja 2015 - 22:35

Pomyślałem że dla porządku w tym dziale powtarzające się interpretacje warto przypominać choćby odnośnikami do wcześniejszych. Zatem:

Wersja Wierciocha: http://u2forums.com/...ars-of-lebanon/

Wersja Stokrotki: http://u2forums.com/...ars-of-lebanon/

 

@Olek: tu masz wersję Rodii White as Snow: http://u2forums.com/...-white-as-snow/



#5 Redgar

Redgar

    Out Of Control

  • Members
  • 2 249 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Łódź

Posted 04 maja 2015 - 22:11

Super. Dziękuję. Ja natomiast czekam na White as snow :)

Zaraz wrzucę :)



#6 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 04 maja 2015 - 22:15

Red, a dałbyś pod spodem od razu linka do wersji Rodiowej? Taki mam pomysł żeby zrobić kiedyś "Galerię Interpretacji Tekstów U2forums" (GIT-U2, damn, mam talent do skrótów :P ) z tego działu, żeby każdy kogo interesuje piosenka mial od razu pod ręką wszystkie. Może namówię Pata i na u2-site.com się wszystkie kiedyś powrzuca, ale póki co..



#7 Redgar

Redgar

    Out Of Control

  • Members
  • 2 249 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Łódź

Posted 04 maja 2015 - 22:21

Red, a dałbyś pod spodem od razu linka do wersji Rodiowej? Taki mam pomysł żeby zrobić kiedyś "Galerię Interpretacji Tekstów U2forums" (GIT-U2, damn, mam talent do skrótów :P ) z tego działu, żeby każdy kogo interesuje piosenka mial od razu pod ręką wszystkie. Może namówię Pata i na u2-site.com się wszystkie kiedyś powrzuca, ale póki co..

No jasne. To jest dobry pomysł, żeby stworzyć taki temat! Podpiąć i potem aktualizować w miarę pojawiania się nowych przekładów ;)



#8 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 04 maja 2015 - 22:32

To może się postaram to zrobić ale to w przyszłym tygodniu bo teraz mam sporo na głowie a potem wyjeżdżam na parę dni (a jakby Ci się chciało zająć to dajesz) a in the meanwhile dobrze żeby dla porządku przy każdym przekładzie były odnośniki do poprzednich, o. Tak to widzę ;)





Reply to this topic



  


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users