Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sleep Like A Baby Tonight [Songs Of Innocence]


3 replies to this topic

#1 Redgar

Redgar

  Out Of Control

 • Members
 • 2249 Postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:Łódź

Napisano 07 listopad 2014 - 12:52

In your dreams everything is alright

Zespół tym utworem udał się w podróż do lat dziewięćdziesiątych, pokuszę się nawet o stwierdzenie , że wraz z nowym albumem znaleźli się  najbliżej tej dekady,  w całym nowym millenium.

 

Najbardziej eksperymentalny utwór z tych, które znalazły się na płycie.  równie dobrze mogłaby się znaleźć na achtung baby i nikt by nie zauważył różnicy, zarówno muzycznie jak i lirycznie wpasowuję się znakomicie w duszę tego albumu. Bono wydobywający z siebie dźwięki rodem z ery falsettu Mcphisto i utworu Lemon. Co sprawia, że tę piosenkę naprawdę chce się usłyszeć na żywo. I mam nadzieję, że nie zawiedziemy się i usłyszymy ją na żywo.

 

Zapadająca w niezwykły sposób w pamięć piosenka o człowieku i jego demonach.  W tej piosence czai się skryte zło.  Zwodniczo niewinnie brzmiąca w swojej czystej melodii jest jak kołysanka z wibracjami Kraftwerka. To tylko jednak zasłona dymna dla bardzo mrocznego tematu, ukrytego w jej wnętrzu, wykorzystywania dzieci przez księży. Piosenka ma jasne odniesienia do hipokryzji katolickiego kościoła, w szczególności w Irlandii w latach siedemdziesiątych.  Jak i obecnego kryzysu w którym znajduję się kościół, kiedy takie zbrodnie jak molestowanie dzieci wychodzą na światło dzienne. I o tym jak odwracamy głowy od niewygodnych faktów, chcąc je przemilczeć, udając, że problemy nie istnieją, staramy się o nich nie mówić.  Sinead O’Connor miała swego czasu pretensje do Bono, że milczy w tej sprawie. Ten utwór może być odpowiedzią na stawiane mu wcześniej zarzuty. Ta piosenka ma ukryte w sobie drugie dno, które jest o wiele ciemniejsze niż muzyka jest w stanie wyjawić. Bono wyjaśniał wprost w Irish Timesie, że ten numer jest o księżach molestujących dzieci.

 

Bono:  Marzenia to nie zawsze bezpieczne miejsca. Ani te miejsca nie miały być bezpieczne. Niektórzy mogą żyć z okrucieństwem i znęcaniem się. Niektórzy muszą. Kiedy dzieci jakiegokolwiek kościoła nie służą mu, ale zamiast tego są zniewolone,  przez nadużycie władzy. Niezwykłe akty pokuty, są potrzebni by poskładać rzeczy do kupy na nowo. Szczerość to tylko punkt od którego się zaczyna. Sekrety mogą uczynić Cię chorym.

 

Być może Bono wzywa tu by dyskutować na ten temat, nie powinno się udawać, że temat nie istnieje. Skoro jak pojawiały się takie przypadki, jeśli nic nie zrobimy tak dalej będą się pojawiać.

 

Morning, your tea and sugar

 

Zaczyna się niewinnie obrazowo opisując codzienne poranne czynności: spożywanie śniadania i przeglądanie gazety. Mnóstwo z nas zaczyna dzień dokładnie w ten sam sposób. Ze spokojnej porannej kuchni akcja przenosi się w o wiele bardziej mroczne miejsce.

 

Purple robes are folded on the kitchen chair

 

Bohater tej piosenki to ksiądz lub kaznodzieja. Kolor purpury to kolor używany przez księży. Robes to bez wątpienia szaty wykorzystywane w ceremoniach kościelnych.  Postać ukrywa swoje grzechy pod szatą, pod którą może się skryć, gdyż z racji na zajmowaną funkcję i powszechne milczenie nie grozi mu ujawnienie. Może spać spokojnie.

 

Kolejne odniesienie, które potwierdzają to przypuszczenie to wspomniane wcześniej. Eyes red as christmas i St. Francis w ostatniej zwrotce. Jego oczy czerwienią się gdyż mogą symbolizować to, że ma coś złego na sumieniu. Poskładane szaty – ktoś kto wyszedł ze swojej roli księdza. Tak jak wilk w owczej skórze, dla którego to przebranie to jedynie sposób na kamuflaż.

 

W kościele purpura to oznaka kardynalskiej godności. W krwistym odniesieniu także symbol męczeństwa. To bardzo delikatny temat a opowiedzenie go z perspektywy osoby winnej to naprawdę sprytne posunięcie.

Sleep lika a baby Tomorrow dawns like someone else’s suicide

To może odnosić się do ofiar, podczas gdy sprawca nieszczęścia śpi spokojnie- życie osób, którym sprawia Ból – zawala się. Żyj dalej jak gdyby nic się nie stało, mimo, że skrzywdziłeś innych ludzi. Nikt Cię za to nie ukarze, ba nikt nie odważy się o tym głośno wspomnieć. W swoich snach postać jest wolna od obwiniania się o zło które wyrządziła. Może znaleźć ukojenie w ucieczce w sen. Kiedy budzi się cała wina wraca do niego, jak ktoś kogo znał popełniający samobójstwo. Wobec takiego faktu trudno przejść obojętnie.

 

Dreams what a dirty business

 

W świetle dnia postać ryzykuje ujawnieniem swoich mrocznych tajemnic. W snach jednak ucieka od problemów, które stworzył, to brudny biznes by zapomnieć o konsekwencjach swoich działań.

 

Piosenka odnosząca się do życia z dnia na dzień, w teraźniejszości, a życie w marzeniach jest czymś złym. Jeśli ktoś jest w nich pogrążony.Można interpretować jako totalną apatię osób, których nie dotykają cierpienia.

 

Bono: ‘’Cofnąłem się pamięcią nawet trochę dalej i przypomniałem sobie tą całą przemoc dawkowaną kobietom przez ich mężów, bite dzieci, mocno doświadczone przez swoich ojców i w tym czasie zwłaszcza, księży, którzy wykorzystywali seksualnie młode dzieci.”

 

Tajemnicza i wpadająca w ucho melodią, z świetnym głosem Bono i wydobywającą nas ze stagnacji wolną ale bardzo drapieżną i surową, Gitara Edge’a jest w tym kawałku absolutnie przecudowna. Muzycznie widzę podobieństwa do If You Wear That Velvet Dress and If God Will Send His Angels.

 

Tomorrow dawns like someone else’s suicide

Hope is where the door is When the church is where the war is where no one feels someone else’s pain

 

Kościół uznawany za bastion pokoju jest tak naprawdę bastionem ukrywania sekretów, bastionem ukrytej wojny. Szczerość to pierwszy krok do pokuty. Jeśli nikt nie będzie słyszał o bólu innych ludzi jak nie wiedząc o problemach innym można im pomóc. Religię które głoszą pokój a tak naprawdę prowadzą do wojny.

 

St. Francis – być może przywołany jest tu na zasadzie przeciwieństw, jakim powinno się być. Św. Franciszek jest jednym z najbardziej szanowanych świętych, dbających i współczujących cierpiącym słabym i chorym.

 

[Ukryte Odniesienia]

Purpurowe Szaty - Problem Pedofilii w Kościele

Św. Franciszek z Asyżu

 

Dreams_by_whisperfall.jpg

 

 

Będziesz spać jak dziecko dziś w nocy

 

dobry dzień, Twój toast

twoja herbata z cukrem

poczytaj o miłostkach z wyższych sfer

gładko  przez dzień przejdź

jak przez masło nóż

czemu by nie?

ubierasz się w kolorach przebaczenia

twoje oczy czerwienią się Bożym Narodzeniem

purpurowe szaty zapomniane,

na kuchennym krześle leżą gdzieś

 

a Ty będziesz spać jak dziecko tej nocy

w twoich snach wszystko jest w porządku

jutro zaświta jak kogoś innego samobójstwo

a Ty będziesz spać jak dziecko tej nocy

 

sny

co za brudny biznes, śnić

tam gdzie panuje cisza i nie słychać krzyków

tam gdzie nie dociera światło dnia

tam nie uleczysz się, nie, nie

 

a Ty będziesz spać jak dziecko tej nocy

w twoich snach wszystko jest w porządku

jutro zaświta jak kogoś innego samobójstwo

ale Ty będziesz spać jak dziecko tej nocy

 

nadzieja jest tam gdzie istnieje wyjście

tam gdzie jest kościół to i wojna jest

gdzie nikt nie czuje bólu innej osoby

 

a ty, będziesz spać jak dziecko tej nocy

w twoich snach wszystko jest w porządku

jutro zaświta jak samobójstwo

ale Ty będziesz spać jak dziecko tej nocy

a ty, będziesz spać jak dziecko tej nocy

jak ptak twoje sny poderwą się

jak Św. Franciszek skąpany w świetle

a ty będziesz, spać jak dziecko tej nocy


Użytkownik Redgar edytował ten post 22 grudzień 2014 - 18:34


#2 olga

olga

  Użytkownik

 • Members
 • 3 Postów

Napisano 14 listopad 2014 - 23:48

czytam forum od lat choć nie jestem aktywna. tu muszę zareagować. jak dla mnie - trafione w 100%.#3 Redgar

Redgar

  Out Of Control

 • Members
 • 2249 Postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:Łódź

Napisano 22 listopad 2014 - 16:08

Dzięki serdeczne, pozdrawiam i zachęcam do większej aktywności :)#4 One_U2 - fan 30

One_U2 - fan 30

  FLY

 • Members
 • 867 Postów
 • Płeć:Kobieta

Napisano 25 listopad 2014 - 17:33

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych