Jump to content


Photo

When I Look At The World


15 replies to this topic

#1 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 23 grudnia 2011 - 00:24

Włączyłem sobie i pomyślałem że są/byli tacy ludzie, no i że czemu nie przełożyć jako że samo mi się zaczęło układać w myślach, a i dawno nie było w tym dziale aktywności.
Nie tłumaczenie - przekład: istotą przekładu jest powiedzieć to samo ale inaczej, albo jeśli mocno autorskiego, podobnymi słowami coś swojego wnieść w przekładaną treść. No, kumacie różnicę. I tu - sto skojarzeń, oczywiście - bo to piosenka która istniała aż zbyt wiele razy w zbyt wielu sytuacjach. Emocje przywołuje, żąda ich i każe pisać się przez ich pryzmat. No i tak to wygląda.

Tak łatwo z tego zrobić trudne-love-song. No, takie najbliższe. W tym przekładzie? Zmienić 'nas' na 'mnie', 'naszych' na 'moich' i już, prosty klucz. W pierwszej wersji pisałem tak, przecież. Przecież mi takie właśnie najbliższe, to moje, moich, mnie, lovesongowe. Ten uniwersalizm tekstów i nasza, nas wszystkich autorska frywolność interpretacji. I te niuanse, słówka. Ale zmieniłem te słówka - bliżej tego co chciał powiedzieć Bono. Ciekawe w sumie, zmienia się trzy słowa w tekście, a jest zupełnie o czym innym. Prawda?

No, tak to sobie napisałem w 15 minut, od szkicu do poprawek i sprawdzenia czy 'brzmi' w melodii oryginału. Brzmi (słyszcie piosenkę czytając to lepiej będzie), też nie razi chyba straszną grafomanią zarazem, więc są dwa warunki publikacji, ok. Ok, zanim będę miał sto pomysłów na poprawki, paszli!


'kiedy patrzę na nasz świat'

kiedy patrzysz tak na świat
co takiego widzisz w nim?
ludzie mają tyle spraw
na kolanach liczą dni

gdy odwiedzasz nas spojrzeniem
tak prawdziwym, szczerym tak
zmieniasz wszystko obecnością
w palecie naszych barw


staram się widzieć jak ty
refleks świata w oczach twych
lecz bez ciebie to nie to
nie potrafię już
spojrzeć tak na ten świat


kiedy noc nam obca tak
i sen dawno uciekł już
a myśli zbyt kosztowne
by chcieć myśleć którąś z nich

codzienności mętny chaos
wszyscy dokądś spieszą się
ty nie zwrócisz już uwagi
nie obejrzysz nawet się


staram się widzieć jak ty
refleks świata w oczach twych
lecz bez ciebie to nie to
nie potrafię już
spojrzeć tak na ten świat


już nie mogę czekać dłużej!
nie potrafię zebrać się!
już nie mogę czekać dalej!
by zrozumieć jak ty
kiedy patrzę na ten świat


poczekalnia pełna złudzeń
mglistych dymem ale ja
pamiętam dobrze twoje słowa
odbijając nas od dna

powiedz proszę
co widzisz w nas?
powiedz proszę
co ze mną nie tak...


#2 Greg

Greg

    Użytkownik

  • Members
  • 402 posts
  • Płeć:Nie powiem

Posted 23 grudnia 2011 - 09:30

Najlepsza piosenka spośród mętnych Wild Honeyów i innych Bjutiful Deji na ALYCLB .

Myślę , że to nie love-song , tylko kolejna piosenka o Bogu....


So I try to be like you
Try to feel it like you do


I think of you and your holy book
When the rest of us choke

Tell me tell me
What do you see
Tell me tell me
What?s wrong with me


-----------------------------------------------------------------------------------
BTW. macie jakies pomysły na teledysk do niej..... ?
Achtung Baby Master

#3 kade

kade

    Użytkownik

  • Members
  • 2 826 posts
  • Płeć:Nie powiem

Posted 23 grudnia 2011 - 14:10

Myślę , że to nie love-song , tylko kolejna piosenka o Bogu....


Powiedzialabym raczej, że o utracie wiary, o zwatpieniu w Boga. To nie jest najweselszy kawałek tego zespołu. Ale bardzo dobrze opisujący moje nieustannie powracajace stany depresyjne. Hmmm...
Może na tym skończę tymczasem

#4 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 23 grudnia 2011 - 22:24

@Greg:
1. Eee tam, ATYCLB całe jest zamocne, tylko trzeba dobrego podejścia, sumie se machnę chyba jeszcze trochę z tej płyty, bo strasznie niedoceniana lirycznie nadal niestety, a co ;) A to fakt, najcięższy z niej utwór w sumie chyba.

2. Właśnie raczej skłaniałbym się już ku rozumieniu Kade, znowu to wspomniane parszywe god-shaped hole, ech. A tak w ogóle to chyba o papiezu było, nie? Tylko, o czym było, a jak to słyszymy przez lata - mi się ta piosenka mocno wpisywała przez lat 10 w życiu i sto sytuacji i stanów, wiesz, pozwalam sobie na luksus interpretacji subiektywnej, własnej, mojowej ;) A nawet jak o konkretnej osobie, nie trzeba od razu sięgać po Watykan, wspomniałem tam w pierwszym zdaniu chyba że "są/byli/bywają tacy ludzie", tak po prostu, w życiu.

3. Mam pomysł na teledysk, nawet taki do nakręcenia amatorsko i nawet chciałem ten pomysł sprzedać paru świrom coby razem pomyśleć nad zrobieniem kiedyś, ale to, no, dopracuje i kiedyś napiszę ;)

#5 kade

kade

    Użytkownik

  • Members
  • 2 826 posts
  • Płeć:Nie powiem

Posted 24 grudnia 2011 - 09:31

ggod-shaped hole... tak, to jest właśnie to.
I dlatego jest to mój ścisły jutowy top. Właśnie chyba odkryłam klucz do mojego topu:p zdecydowanie, to są właśnie te kawałki, które odwiedzają najciemniejsze zakamarki mojej duszy, ale i oswajaja lęki. Takie małe katharsis

#6 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 06 kwietnia 2013 - 02:56

chyba jednak zmuśmy Lasera żeby zagrał do końca http://elessar90.wrz...r_-_when_i_look ;) :) ;)
sorry bro ale muszę jakoś podziałać motywacyjnie ;)

#7 Elessar

Elessar

    Użytkownik

  • Members
  • 778 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Kraków

Posted 06 kwietnia 2013 - 06:55

No ale przecież jest też całość, tyle że w słabej jakości! :P

#8 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 06 kwietnia 2013 - 22:44

No właśnie narzekałeś na jakość no i z tego powodu to chyba jednak tylko ja ją słyszałem ;)

#9 Elessar

Elessar

    Użytkownik

  • Members
  • 778 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Kraków

Posted 06 kwietnia 2013 - 23:01

Ano, nie dorobiłem się od tego czasu mikrofonu porządnego, także nie nagrałem tego raz jeszcze. Muszę spróbować jeszcze raz nagrać jakoś na dniach, zobaczę co z tego wyjdzie. Jeśli będzie lepiej to będzie nowa-stara wersja, a jak nie to udostępnimy tą, którą Ty znasz. :)

#10 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 20 czerwca 2014 - 21:14

 Jeśli będzie lepiej to będzie nowa-stara wersja, a jak nie to udostępnimy tą, którą Ty znasz. smile.gif

 

Strasznie stara sprawa ale zacząłem przeglądać te różne przekłady dziś i natknąłem się na ten post, no to co Panie Bro-lego? ;)



#11 Elessar

Elessar

    Użytkownik

  • Members
  • 778 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Kraków

Posted 27 czerwca 2014 - 15:08

Nagrała się pełna wersja. Najpierw muszę zasięgnąć opinii autora tłumaczenia, a potem pewnie się wrzuci jak dostanie zielone światło.  :)



#12 Elessar

Elessar

    Użytkownik

  • Members
  • 778 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Kraków

Posted 27 czerwca 2014 - 21:14

Przepraszam, że post pod postem, ale jakoś tak. :)

Wersja - more or less - finalna: https://soundcloud.c...ok-at-the-world



#13 derka

derka

    Lady with the spinning head

  • Moderatorzy
  • 5 611 posts
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:z krainy Oz

Posted 27 czerwca 2014 - 21:46

Moje zdanie już znasz, dodam, że teraz, kiedy jeszcze ten przekład został ubrany w muzykę, nabrał... tej właściwej głębi, przekazu, odczuwa się te słowa intensywniej i no brzmi to naprawdę pięknie;) Te warstwy gitar, przestrzeń brzmienia; najlepiej słuchać w słuchawkach!:D Mi się podoba bardzo;)

There's always a chance as long as one can think
this is music : last

#14 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 27 czerwca 2014 - 22:32

Tekstu oczywiście nie oceniam ale wykonanie - to zachowanie jednak klimatu, wartwy gitar, solo, ukryty snippet (ciekawe kto pozna ;) ) - pro robota Laser, dzięki i gratsy za to :)



#15 derka

derka

    Lady with the spinning head

  • Moderatorzy
  • 5 611 posts
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:z krainy Oz

Posted 27 czerwca 2014 - 22:37

Ja wiem, ja wiem:P

There's always a chance as long as one can think
this is music : last

#16 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 09 marca 2021 - 00:00

Kurwa, moje najlepsze dzieło. Piszemy jeszcze? Chciałbym w końcu to "i choćby skały srały" wcisnąć zamiast "and if the mountains should crumble".





Reply to this topic



  


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users