Jump to content


Photo

Kombatanckie wspomnienia witrynowo - portalowe


79 replies to this topic

#1 Max

Max

    nocny tabaskowicz

  • Moderatorzy
  • 9 091 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:The Joshua Tree National Park, CA

Posted 14 lutego 2010 - 10:33

Post w "Nocnych Powrotach" autorstwa acra, podsunął mi pomysł na stworzenie tego sentymentalnego tematu :D


Otóż - jakie pamiętacie witryny internetowe, które nie istnieją, bądź nie są od dawna aktualizowane, a które tworzyły kawał historii związanej z polskim ruchem internetowym U2? Chodzi mi o te pierwsze, które pojawiły się w czasach pierwszej fali popularyzacji internetu w Polsce 1999 - 2001,02,03... (modemy, kawiarenki internetowe).

Może zacznę:

1. At The End Of The Net - www.u2.mago.pl - niestety nie jestem w stanie przypomnieć sobie wcześniejszego adresu tej strony, a na pewno był inny. Na tę stronę trafiłem w roku 2001 o ile mnie pamięć nie myli. Portal prowadzony przez Mofo z Tczewa (?), który swoją drogą chyba jest zarejestrowany na naszym forum. Czarny design z żółtą czcionką, w prawym górnym rogu rysunkowe twarze muzyków. Bardzo dużo informacji o zespole, m.in. kto jakie szlugi pali(ł), tudzież jak wabi się pies Larry'ego ;) Oprócz tego najlepiej wspominam relacje z koncertów z Elevation Tour, Berlin, Kolonia, Wiedeń, Sztokholm, autorstwa Zbycha, Depe, Freda czy Joy'a. Wbijało się do miejskiej kafejki internetowej i czytało się wieści:D Niezapomniane U2logie zbychowskie:] Pamiętam również zamieszczanie bootlegów w dniu urodzin strony. Na pewno pociągnąłem "Rock's Hottest Ticket" czyli Chicago z kwietnia 1987. No i jedno zdanie zapamiętam chyba na zawsze - był chyba grudzień 2004 i info na stronie "lipiec przyszłego roku będzie bardzo gorącym miesiącem;)"

2. www.u2.art.pl - też jedna z pierwszych witryn w sieci. Niestety pamiętam ją jak przez mgłę. Na pewno w górnej jej części było zdjęcie zespołu ze statuetkami Grammy z 1987 roku. Całe tło było niebieskie z motywem drzewka Jozuego. Dużo newsów. Z tej strony korzystałem z tekstów piosenek, które mam je gdzieś tam wydrukowane. Niestety nie wiem kto ją prowadził. Pamięta ktoś? Rok również wczesny - 2000/2001. Strona padła gdzieś przed 2004 rokiem.

3. www.u2.lm.pl - kurcze, nie wiem czy to ta o której myślę. Czarny desgin, w centrum strony konturowa mapka Irlandii. Gdy najechało się na nią kursorem pokazywały się elementy menu, takie jak "historia", "skład", "dyskografia", itp. Z tej strony po raz pierwszy w życiu dowiedziałem się co to jest bootleg i poznałem jednego kolekcjonera Tomka Galosta z Krakowa, który w 2000 roku ofiarował mi pierwszy w moim życiu bootleg - "Joshua Tree in Flames" (Tempe, 4 kwietnia 1987). Mam go do dzisiaj, łezka się w oku kręci hehe. Ktoś coś więcej o tej stronie może powiedzieć?

4. Dive To U2 World - www.u2.to.pl - strona prowadzona przez Larry4 z Łodzi. To on wpadł na pomysł stworzenia U2 chata, który zawitał później na wszystkich, głównych portalach U2 w Polsce. Roku dokładnego nie pamiętam, ale chyba jakoś 2002? Pamiętam za to dzikie tłumy na chacie, okres największej jego 'prosperity'. Były urządzane konkursy wiedzy na nim i inne takie przyjemne historie. Ileż to ludzi poznało się przez tego chata i ileż historii zostało na nim opowiedzianych. Do dzisiaj pamiętam ludzi, którzy tam często wpadali. Poznałem przez niego m.in. fidziego, gościa który nagrał Warszawę 1997 na zwykłym dyktafonie, gościa, który był w Monachium na koncercie w 1987 (nicka nie pamiętam) i wiele innych ciekawych person. Oprócz tego doskonale pamiętam acra, Daniela84, Depe, Karolę, Cazia, peacemakera. Tam też poznałem naszego forumowego kolegę SlawasaU2. Co do strony to miała ona niebieski kolor, była bardzo często uaktualniana, sporo newsów i rzeczy do downloadingu. Larry4 jeśli czytasz te słowa odezwij się!

5. U2 Bootlegs - www.joy.z.pl tudzież www.zootv.pl - czyli strona Joy'a z Ostrowca Świętokrzyskiego o ile mnie pamięć nie myli. Witryna ze spisem bootlegów tego fana, gdzie na głównej stronie zawsze wisiała ich imponująca liczba - 526 :D Link do niej zawsze znajdował się na stronie Mofo.

6. www.u2.prv.pl - sprawdzałem i strona działa do dzisiaj! W sieci po raz pierwszy zaistniała w czerwcu 2001 i stworzona była przez Jacka Rusieckiego (Rusiecky). Pamiętam wymiany bootlegowe z tym fanem.

7. Pierwotna wersja www.u2-site.com - stworzona przez Krzyśka z Gdańska. Niestety adresu nie pamiętam, może ktoś pomoże? Design brązowy z jedynym słusznym drzewkiem. To właśnie Krzysiek stworzył forum internetowe u2.heh.pl, które już sporo użytkowników tej witryny kojarzy. O jego historii i żywotności, akcjach, tematach, ludziach można by pisać przez co najmniej tydzień więc pozwolę sobie odpuścić. Może innym razem. Strona krzyśkowa, na której miałem przyjemność pisać newsy, w ramach fuzji z Jędrzejem przekształciła się w dzisiejszą u2-site.com. Krzychu, jeśli żyjesz odezwij się na forum.


No to chyba tyle. Być może coś sobie jeszcze przypomnę. Tym czasem czekam na wasze wspomnienia :D Dajecie, dajecie!

#2 user420

user420

    Użytkownik

  • Members
  • 5 213 posts
  • Płeć:Mężczyzna

Posted 14 lutego 2010 - 12:01

Jako fan u2 mlody dosc stazem nie mam az tak bogatych wspomnien ale niektote z tych stron bardzo dobrze kojarze. Pamietam, ze przelom 2004/2005 byl dla mnie czasem poszukiwan jak najwiekszej ilosci info o zespole. Pierwsza strona o u2, na ktora trafilem byla wlasnie ta stworzona przez Mofo. Wlasnie te ciekawostki o czlonkach, ogromna galeria zdjec no i (co mnie najbardziej cieszylo) wspomniane wyzej relacje z koncertow, glownie Elevation tour, o ile dobrze pamietam.

Dive to u2 world kojarze bardzo slabo, bo jeszcze co prawda jakos w 2005 roku, przez czesc 2006 ten serwis dzialal i wiele ciekawych informacji tam znalazlem. Ale pozniej przestalem odwiedzac ten adres i po pewnym czasie, gdy chcialem sobie nieco przypomniec, strona juz nie dzialala. Nie jestem jednak pewien dokladnie, czy to jest TA strona, o ktorej mysle :unsure:




Jeszcze cos takiego mi sie skojarzylo odnosnie stron sluzacych do komunikacji miedzy fanami

Nigdy jakos za czatami i forami nie przepadalem, jednak w polowie 2006 (na krotko) zaczalem pisywac na forum u2.com.pl
Pamietam, ze byl tam niezly burdel po Spiderowych czystkach. Sam nie pamietam, o co dokladnie chodzilo. Wiem, ze po tym wiekszosc ludzi przeniosla sie na u2.heh.pl, a czesc stworzyla osobne forum u2bad.pl :D ktore tez jakis tam swoj wklad mialo.
Mimo ze wstyd sie do tego przyznawac, spedzilem tam kilka fajnych miesiecy. Chociaz raczej ze smiechem wspominam, co ja tam pisalem z innymi userami, to prawda jest taka, ze poznalem tam grupe osob, z ktorymi kontakt utrzymuje do dzis ;)
Pozniej niestety zaczelo sie tam robic nieprzyjemnie, jakies publiczne wojny miedzy uzytkownikami i akurat jakos ten kryzys zbiegl sie z premiera u2forums.com :] Na forum trafilem 21 albo 22 grudnia i z mniejszymi lub wiekszymi przerwami, jestem tu do dzis:P

#3 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 14 lutego 2010 - 15:10

Mofo z Tczewa (?)


Tak, wtedy jeszcze z Tczewa :)
Jakoś w 2002, 2003 też przeczytałem oczywiście w kafejkach chyba wszystkie te legendarne teksty i wielka szkoda, że teraz to wcięło. Nie można też nie wspomnieć o gigantycznej galerii którą miejmy nadzieję uda się teraz w jakiejś mierze odtworzyć na u2-site.
W tym czasie też odwiedzałem regularnie większość z tych stron, jeszcze zanim miałem stały internet, wiadomo, te kolejne godziny w kafejkach internetowych... ;) Udało mi się wtedy zassać jakieś pierwsze nagrania video, jakieś szczątkowe bootlegi, po jednej empetrójce. To były czasy ;)

7. Pierwotna wersja www.u2-site.com - stworzona przez Krzyśka z Gdańska. Niestety adresu nie pamiętam, może ktoś pomoże? Design brązowy z jedynym słusznym drzewkiem. To właśnie Krzysiek stworzył forum internetowe u2.heh.pl, które już sporo użytkowników tej witryny kojarzy. O jego historii i żywotności, akcjach, tematach, ludziach można by pisać przez co najmniej tydzień więc pozwolę sobie odpuścić. Może innym razem. Strona krzyśkowa, na której miałem przyjemność pisać newsy, w ramach fuzji z Jędrzejem przekształciła się w dzisiejszą u2-site.com. Krzychu, jeśli żyjesz odezwij się na forum.


Przez jakiś czas zdaje się u2.mmx.pl, nie? Ale to też nie adres pierwotny, tego również nie mogę sobie przypomnieć. O tym na pewno można pisać by dłuższą historię, moje trzy grosze nie byłyby ściśle związane z witryną, na początku nawet z forum heh.pl, ale z paroma osobami które miały swój wkład w tworzenie tej strony już jak najbardziej. To już rok powiedzmy 2004, od końca 2003 miałem stały internet i się zaczęło na dobre. Wtedy towarzystwo się jakoś mieszało tu i ówdzie, nie było jednego centralnego jak teraz u2forums ośrodka, głównie spotykałem ludzi ze świata fanowskiego na wspomnianym u2-chacie (Eva, legendarna Karola, Kriss, Caz, Mofo, hrap, larry4, nili, coyote'y i inne świry ;) i masa innych fajnych ludzi z których tylko niektórzy się jeszcze trzymają i pojawiają od czasu do czasu, czasem niektórych spotykam przypadkiem gdzieś w Polsce, to też zawsze miłe) i na forach gazety.pl gdzie równolegle jakoś poznałem Johnny'ego99 i Pannę Annę, z tym pierwszym jakoś na początku 2005 (a może koniec '04? nie pamiętam) jako że nie leżało nam u2@pl (o, historię tego ktoś może napisze? bo to jest kawał ciekawej historii) ani heh.pl, założyliśmy tam wtedy nasze własne forum o U2, Red Hill Mining Town czyli (z działem offtopowym o froncie wyzwolenia ogórków, klasyk), przewinęło się tam w sumie niewiele osób, ale za to jakich! Albo są dziś na u2forums (Anna, Johnny, MsSunflower, Wers.. też, byłaś pod koniec ;) ), albo gdzieś też poznikali (z tych co ich nie ma tu, tylko Zofia niejaka jeszcze wiem gdzie jest i co robi po fejsbuku, a reszta? PWO spotkałem znów w Chorzowie, Kwiat_Paproci się przewija czasem na Off'ie, tyle) ale że nam jakoś frekwencja przestała dopisywać i ogólnie różne dziwne rzeczy się działy, zaczęliśmy wpadać jednak na heh'a.

Poza tym ze stron, trzeba odnotować istnienie przez jakiś czas witryny u2.pl, nie mam pojęcia kto ją robił, jakoś na przełomie 04/05 zdaje się zniknęła, pamiętam ją z tego, że okazało się, że cały design był przepisany ze strony FIFA czy UEFA. No i legendarna strona niejakiego Darka ;) u2 fan'a & collector'a, o ta, no powiedzcie, czy był ktoś kto mu nie zazdrościł wtedy tego wszystkiego? Nie można zapominać ;)

Co jeszcze... było tego jeszcze trochę, się dopisze potem ;)

Edited by acr, 14 lutego 2010 - 15:11 .


#4 Olenka

Olenka

    Użytkownik

  • Moderatorzy
  • 2 648 posts
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:3miasto

Posted 14 lutego 2010 - 17:24

Krzychu z Gdańska żyje bo widziałam się z nim dwa tygodnie temu:) obecnie to człowiek bardzo zajęty, ale mu przekażę, że się tu o nim pamięta:)

#5 Ceasar_Of_Rome_Forrever

Ceasar_Of_Rome_Forrever

    Mr Spock

  • Members
  • 3 170 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:City of Blinding Lights Śrem

Posted 14 lutego 2010 - 17:27

pozostał chyba tylko heh :)
chciałem wspomnieć o badzie ale Mrówa juz to zrobił
Dołączona grafika
Max Biaggi Ceasar Trade List

#6 Zuzanna

Zuzanna

    Użytkownik

  • Members
  • 87 posts
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Gdańsk

Posted 14 lutego 2010 - 17:31

Ja nie mam za dużo do powiedzenia w tym temacie, bo internetową przygodę z U2 rozpoczęłam między innymi na u2forums, ale co to tego, że te wszystkie strony wcięło, to się tak do końca nie zgodzę ;) Można zastosować taki trik- http://www.archive.org/web/web.php wpisać w wyszukiwarkę szukaną stronę. Niektóre rzeczy można jeszcze przeglądać, teraz właśnie sprawdzałam At The End Of The Net, większość linków działa.

#7 Atomic_Mario

Atomic_Mario

    Użytkownik

  • Members2
  • 5 734 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Świnoujście :)

Posted 14 lutego 2010 - 19:51

4. Dive To U2 World - www.u2.to.pl - strona prowadzona przez Larry4 z Łodzi.


Od tej strony zaczęła się moja przygoda z U2 w internecie. Stronę ceniłem sobie bardzo, a działo się w to czasie gdy miałem bardzo ograniczony dostęp do neta.
Dołączona grafika

#8 marcin93

marcin93

    Użytkownik

  • Members
  • 1 570 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wrocław

Posted 14 lutego 2010 - 22:14

Można zastosować taki trik- http://www.archive.org/web/web.php wpisać w wyszukiwarkę szukaną stronę. Niektóre rzeczy można jeszcze przeglądać, teraz właśnie sprawdzałam At The End Of The Net, większość linków działa.

Super sprawa, naprawdę! Bądź co bądź ładuje mi się jakby krew z nosa leciała, ale za to ocaleją wszystkie u2logie, relacje z koncertów i cała reszta fantastycznych materiałów. Strasznie się cieszę zważywszy na to, że z tej strony też kiedyś czerpałam informacje na temat zespołu :D

A co do stron, to:

u2bad.pl - kojarzę to forum, jeśli się nie mylę miało czarno czerwony design (?). Nie byłem jego użytkownikiem, a jedyna rzecz z jakiej je kojarze to zamieszczane tam tłumaczenia lyricsów - na początku mojej przygodu były bardzo przydatne.

between-the-lines.ownlog.com - I jeszcze to. Warto wspomnieć tą stronę - istnieje dalej, nikt jej nie usunął, ale sama w sobie umarła. Zawiera tłumaczenia tekstów, posegregowane na płyty. Sporo tekstów jest nieprzetłumaczonych, ale to co jest trzyma poziom. Dawniej dosyć często się z niej korzystało. No, i w załodze można spotkać kilka znajomych nicków ;)
...a oto mój fejs, flykr i elitarny lans.efę!

#9 Atomic_Mario

Atomic_Mario

    Użytkownik

  • Members2
  • 5 734 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Świnoujście :)

Posted 14 lutego 2010 - 22:24

between-the-lines.ownlog.com - I jeszcze to. Warto wspomnieć tą stronę - istnieje dalej, nikt jej nie usunął, ale sama w sobie umarła. Zawiera tłumaczenia tekstów, posegregowane na płyty. Sporo tekstów jest nieprzetłumaczonych, ale to co jest trzyma poziom. Dawniej dosyć często się z niej korzystało. No, i w załodze można spotkać kilka znajomych nicków ;)


To projekt związany z forum heh.pl ;)
Dołączona grafika

#10 Daniel84

Daniel84

  • Members
  • 3 657 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa

Posted 14 lutego 2010 - 22:30

Dorzucam taką staroć:

http://www.olo23.els...l/u2/index.html

#11 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 14 lutego 2010 - 22:38

o, strona olo23! szukałem jej jakiś czas temu za Chiny nie mogąc sobie przypomnieć adresu. bardzo dobre tłumaczenia.

1. At The End Of The Net - www.u2.mago.pl - niestety nie jestem w stanie przypomnieć sobie wcześniejszego adresu tej strony, a na pewno był inny.


już wiem, u2.pfd.com.pl :)
a tak wyglądała jej pierwsza odsłona: 18 kwiecień 1999.
od 2000 już znana, klasyczna czerń i minimalizm: kwiecień 2001.
jakoś jesienią 2001 chyba pierwszy raz na nią trafiłem. chyba moja druga, na pewno pierwszą jaką znalazłem była u2.prv.pl. miło widzieć, że jeszcze wisi w sieci :)

Edited by acr, 14 lutego 2010 - 22:42 .


#12 Max

Max

    nocny tabaskowicz

  • Moderatorzy
  • 9 091 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:The Joshua Tree National Park, CA

Posted 14 lutego 2010 - 22:47

Ahh, tak, właśnie !

U2.pfd.com.pl! ileż to razy klepałem ten adres z klawiatury:]



Do wora dorzucam oczywiście stronę Spidera, która istnieje już ładne parę lat. Jako nieliczna przeszła próbę czasu i funkcjonuje do dzisiaj.

#13 Małgosia

Małgosia

    U2 and 80's addict

  • Members
  • 1 106 posts
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Szczecin

Posted 14 lutego 2010 - 23:35

Mysle, ze moge pozwolic sobie na dodanie naszej strony szczecinskiej, jako ze chyba bylismy i jestesmy jedyna stricte lokalna strona fanow u2, wiec do rozwoju ruchu fanowskiego poniekad sie przysluzylismy, choc wystartowalismy "dopiero" w 2005 roku ;)

u2.szczecin.pl

Rozpoczelismy dzialalnosc w 2005 roku, jeszcze wtedy pod inna nazwa szczecin.u2.pl. Idea bylo zintegrowanie szczecinskich i okolicznych fanow zespolu. W duzej mierze strona miala tez za zadanie promowanie organizowanych przeze mnie imprez/zlotow pod nazwa U2 Atomic Party (pierwsza edycja zorganizowana przez kolege Pop'a, reszta juz przeze mnie przez kolejne trzy lata 2005-2008, organizowane srednio co 2 - 3 miesiace). Strona miala przede wszystkim sluzyc fanom, nie tyle majac charakter informacyjny (patrz newsy u2), ale integracyjny. Dzieki niej szczecinscy fani mieli okazje sie poznac, odnalezc sie nawzajem w naszym miescie, zorganizowac wspolne wyjscia, powymieniac opiniami na forum i majac info o imprezie, przyjsc na Atomic Party, a potem poogladac zdjecia z imprez w naszej obszernej galerii.
Glownym pomyslodawca strony byl moj wspanialy znajomy Mario, ktory jest jej administratorem. Przez ostatnie dwa lata z przykroscia przyznaje ze mielismy przestoj. Mario wyjechal pracowac zagranice, ja odpuscilam imprezy u2, po pierwsze ze wzgledu na nawal obowiazkow, po drugie ze wzgledu na bardziej komfortowe granie jako dj innej muzyki w innych klubach.. wiec troche ucichlo...

Natomiast w imieniu Mario oraz dwoch moderatorow - mnie (dzial nazwijmy to kulturalny, organizacja wypadow do pubu, imprez u2 oraz wyjazdow na koncerty u2) oraz w imieniu Pita (ktory od kilku miesiecy dodaje najnowsze newsy o u2 na strone) serdecznie zapraszamy szczecinskich i nie tylko szczecinskich fanow do odwiedzania naszej strony i udzielania sie. Kazdy nowy komentarz na stronie zacheca inne osoby do aktywnego udzialu na niej :) A ja obiecuje ze niedlugo zorganizuje wieksza klubowa impreze u2, tak wiec obserwujcie bacznie ;) Byloby milo gdyby strona odzyla. :)

http://www.u2.szczecin.pl


#14 numb

numb

    I feel numb!

  • Members
  • 1 698 posts
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Brzeg Dolny/ Wrocław

Posted 15 lutego 2010 - 10:12

taaak, u2.to.pl, od niej zaczęłam internetową przygodę z U2, miałam nawet teczkę z wydrukowaną jej zawartością zakładka po zakładce ale gdzieś ją wcięło :(

później było u2.pfd.com.pl, ale to już ktoś wspomniał

aha, jeszcze pamiętam http://elevation.u2.pl/ , funkcjonuje nadal ale nigdy jakoś nie zabłysnęła ;)
I was looking for the Spirit
And I found alcohol
I was looking for The Soul
And I bought some style
I wanted to meet God
And they sold me religion...


I still haven't found what I'm looking for...


#15 olive

olive

    Zooming in, zooming out

  • Members
  • 3 377 posts
  • Płeć:Kobieta

Posted 19 lutego 2010 - 11:28

At the End of the Net dostepny jest teraz pod tym adresem: www.u2.org.pl
wprawdzie jak Mofo twierdzi newsy sa teraz oldsami (i to zamierzchlymi bo z 2007) ale wszelakie atrakcje wspomniane wczesniej - zbychologie, tlumaczenia wierciocha, przerosnieta galeria zdjec (my baby... w pewnym sensie), ciekawostki i inne fajerwerki nadal tam sa...

milego grzebania! (no pun intended ;))

#16 morfeusz

morfeusz

    Użytkownik

  • Members
  • 1 064 posts
  • Płeć:Mężczyzna

Posted 19 lutego 2010 - 12:34

do dzisiaj wracam z usmiechem i duza frajdą do tej stronki:) mocno okraszonej fanowskimi odczuciami, przezyciami etc. no i ten bono w logo który wyglada jak dave:)

#17 pablo

pablo

    26 lat z U2...

  • Members
  • 1 594 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Płock / Warszawa

Posted 19 lutego 2010 - 13:59

Ja oczywiście dużo korzystałem z At The End Of The Net oraz ze strony u2newzooland.com (kiedyś pod trochę innym adresem)
Ale nie wiem jak tam dotarłem i czemu byłem tej stronie wierny :lol:

Oczywiście dużo wchodziłem na strony, gdzie były możliwości ściągnięcia jakiś mało znanych piosenek, albo koncertów.
Wszystko pod hasłami: Song od the day/week/month albo concert of the week/month

Przez jakiś czas moją strona nr 1 była u2bloodredsky.com, ale zbiory koncertów tak sie tam szybko powiększały i tak dużo ludzi zaczęło tam wchodzić, że ściągniecie tam czegokolwiek graniczyło z cudem. A potem pojawiły się jakieś huby (do tej pory nie wiem o co chodzi) i już nie mogłem nic ściągnąć.

O tym, że potem te koncerty trzeba było przegrywać (brak Internetu w domu, jedynie na uczelni) na 60 dyskietek, które nosiłem ze sobą już wielokrotnie pisałem :lol:


I jeszcze taka piękna dla mnie "wspominka" nie do końca związana z tematem: Do końca życia nie zapomnę takiej sytuacji. Siedzę w sali Internetowej na uczelni i ściągam piosenki U2. Jedną z nich jest The Fool. Puszczam więc ją sobie w słuchawkach. Słyszę ja oczywiście pierwszy raz. I wtedy wchodzi ta solówka a w tym samym momencie czuję świeży, ciepły, wiosenny podmuch powietrza z dworu (bo ktoś pewnie w tym momencie otworzył okno). Coś pięknego!
Do dziś jak słyszę tą solówkę, to wszystko mi się przypomina.

1. U2 * 2. Queen * 3. Metallica * 4. Marillion * 5. Pink Floyd * 6. R.Stones * 7. Iron Maiden * 8. Radiohead * 9. Deep Purple * 10. D.Mode

U2 TOP 10: The Unforgettable Fire, Exit, Luminous Times, All I Want Is You, Ultra Violet, Acrobat, The Ground Beneath Her Feet, Electrical Storm, Sometimes You Can't Make It On Your Own, Magnificent


#18 larry444

larry444

    Użytkownik

  • Members
  • 1 posts

Posted 01 kwietnia 2015 - 00:21

Trafiłem na ten wątek przypadkiem, szukając różnych rzeczy w archiwach internetu - i zgodnie z prośbą Maxa, odzywam się :) Niestety dopiero po 5 latach, ale lepiej późno niż później. Jestem w wielkim szoku, że jeszcze w 2010 roku ktoś pamiętał moją stronę i bardzo mnie to ucieszyło :)

 

Tak, przez ok. 4 lata tworzyłem i prowadziłem stronę www.u2.to.pl o dziwacznej nazwie Dive To U2 World. Nazwa powstała przypadkowo, pochodziła od adresu internetowego (domeny) pod którą strona działała przez cały czas jej funkcjonowania - tj. dive.to/u2world - domeny założonej przypadkiem, po tym gdy w będąc w liceum przeczytałem artykuł w PC World Komputer, że takie dziwne domeny można rejestrować na jakimś amerykańskim serwisie. I tak już zostało... 

 

Na początku była totalna amatorka (nie to że później nie :D), ale jak czytam teraz w archiwach teksty które wtedy publikowałem to włos się jeży :) Po 2 latach już się trochę ogarnąłem i miało to przynajmniej jakąś składnię :) Pamiętam, że głównie stawiałem na newsy - wtedy nie było Youtube, Facebooka, Spotify, dysków w chmurze, nie było serwisów muzycznych (oprócz cgm.pl i działów muzycznych na dwóch portalach: Onecie i Interii), dlatego robiłem streszczenia i tłumaczyłem wiadomości pojawiające się w serwisach zagranicznych jak atu2.com, interference.com - tam to tętniło życiem i starałem się to przenosić do nas. I to faktycznie zadziałało, serwis też powoli zaczynał żyć. Wtedy internet nie był aż tak globalny, ale to jeszcze były czasy w których np. gdy Olive z koleżanką (już nie pamiętam z kim :) pojechała na koncert do Irlandii, Slane Castle w 2001 roku, to w Trójce zrobili z tego krótki reportaż na zasadzie - co za ekstrawagancja i szaleństwo :) Wtedy jeszcze Irlandia była egzotycznym krajem z dalekiego zachodu :) 

 

Dla mnie guru webmasterskim był Mofo ze wspaniałą stroną u2.pfd.com.pl At The End of The Net - adres mam wryty w pamięć do dziś (potem chyba jakoś u2.mago.pl po jakiś przejściach). Strona była moim niedoścignionym wzorem, była pełna dobrych treści, takich do których ja nie miałem dostępu, czego zazdrościłem (jak wymiany bootlegowe itd.) Z Mofo kilka razy gadaliśmy, ale nigdy nie poznaliśmy się osobiście (może kiedyś trzeba by to nadrobić :) Pamiętam, że kiedyś polecił mi któryś z koncertów z Joshua Tree Tour, który jak żaden inny miał nie pasować do tego, aby posłuchać go leżąc nad Wisłą w Tczewie w ciepły słoneczny dzień :D Skorzystałem z rady kilka lat później nad Wisłą w Krakowie i faktycznie było idealnie :D

 

Po kilku miesiącach po uruchomieniu mojej strony w 2001r., założyłem U2 Chat i zaprosiłem do współpracy wszystkie pozostałe strony - razem z Mofo, Spiderem i Jackiem - twórcą u2.prv.pl stworzyliśmy miejsce, które zupełnie niespodziewanie przeżyło wszystkie nasze strony razem wzięte i działało aż do zamknięcia Polchatu. Pamiętam, że były cotygodniowe spotkania chyba w piątki wieczorem albo w soboty - wpadało wtedy po kilkadziesiąt osób, robiliśmy konkursy w których do wygrania były bootlegi, poznawało się wielu świetnych ludzi, rozmowy były o wszystkim i trwały do baaardzo późnych godzin nocnych, często do rana. Też pamiętam wiele osób: Cazioo, Karola, Neely, Coyote, Eva itd.)

 

Absolutnym szaleństwem były zloty fanów - kilka drobnych spotkań w mojej Łodzi, gdzie poznaliśmy się z lokalną ekipą, pamiętam zloty poznańskie i te najlepsze w Szczecinie, gdzie grał zespół Diktum, gdzie poznałem Zbycha, Olive, Karolę i innych, pamiętam jak bladym świtem wracaliśmy na dworzec PKP w Szczecinie "śpiewając" Where the streets have no name itp. akcje. 

 

Natomiast wracając do stron, to u2.art.pl - nie działająca odkąd pamiętam, ale była chyba jedną z pierwszych stron w polskim necie, u2.mmx.pl, u2site, kolekcja Darka u2.homepage.pl, było coś takiego jak u2love.prv.pl - taka wizytówkowa strona, były też blogi, jak blog The Fly (chyba the-fly.blog.pl), z zagranicznych u2station, strona z koncertami, HUB U2 z którego przez DC++ ściągało się koncerty tygodniami. Swoją drogą, zaglądając w archiwum własnej strony, zobaczyłem jak śmieszne obecnie wyglądają takie działy i treści jak: Dzwonki na telefon (do wyboru Nokia, Siemens i Alcatel :D) - dzwonki w formacie tekstowym, podane jest tempo i symbole do wpisania w kreator dźwięków, U2 WAP - serwis newsowy w formie uproszczonych tekstów na tekstowe telefony komórkowe - dzisiaj abstrakcja, E-kartki - gdzie można było wysłać komuś pocztówkę ze zdjęciem z koncertu, tablica ogłoszeń czy "wymiana bannerów" :D 

 

Fajne w tych czasach było to, że tak wiele pozytywnie zakręconych ludzi potrafiło się odnaleźć i wspólnie tworzyć różne rzeczy, a muzyka U2 była często tylko tłem, ale i jednocześnie spoiwem które nas łączyło :) Pozdrawiam Was wszystkich gorąco! :)



#19 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Posted 01 kwietnia 2015 - 00:51

Stary, ja na Twoją stronę wchodziłem jeszcze z kafejek internetowych, jak super że tu napisałeś, może wróć do społeczności bardziej, byłoby zajebiście :) Mofo, Karola zniknęli (a jeszcze ich znałemm nieźle, zwłaszcza Karole), ale wiele osób z U2@PL żyje, np, Depe nadal ma swoją kolekcię i się widujemy czasem, Olive zaczynała w 2001 bodajże, też istnieje, komą. Ja się na Twojej stronie poniekąd U2owo wychowałem ;)

 

 

(nigdy się nie poznaliśmy ale zdaje się że byłeś jednym z założycieli u2chatu? a dziś ja go prowadzę, pamiętam te wasze nicki cały czas ;) )



#20 Max

Max

    nocny tabaskowicz

  • Moderatorzy
  • 9 091 posts
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:The Joshua Tree National Park, CA

Posted 01 kwietnia 2015 - 06:44

Świetna, kombatancka wspominka! Jak się odgrzebię z robotą, to nieco skrobnę :)





Reply to this topic



  


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users