Skocz do zawartości


Zdjęcie

Znaczenie utworu i teledysku U2 ?Magnificent?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
115 replies to this topic

#1 princess Angel

princess Angel

    Użytkownik

  • Members
  • 21 Postów

Napisano 02 września 2009 - 14:40

Utwór „Magnificent”


Bono inspiracje do tego utworu czerpał z Ewangelii św. Łukasza z tekstu Magnifikat (1:46-56) , w którym Maryja, jako pokorna służebnica Pańska wychwala miłość Boga do człowieka: „Wtedy Maryja rzekła: Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. ...”

Słowo Magnifikat pochodzi z łacińskiego Magnificat czyli wielbić

Bono nadał utworowi nazwę Magnificent czyli Wspaniała na cześć Maryi. Wyszedł on od słowa mognify czyli powiększać w tej piosence w znaczeniu wywyższać Maryję, powiększać Jej chwałę w świecie.

Ma to być nowy Magnifikat. Magifikat Bono. Jego Magnifikat na cześć Maryi, by przez tę piosenkę i teledysk jak najwięcej ludzi ją poznało i pokochało, poznało jej matczyną miłość i dostrzegło jej opiekę i jej działanie w naszym życiu. Jej ofiarę z siebie dla swych dzieci złożoną po to by uleczyć ich serca ze zranień, które zadaje im grzech. By uratować je od wiecznego potępienia i wprowadzić na drogę pokoju i miłości. By przytulić swe dzieci do swego kochającego serca i osłonić je swym płaszczem prze złem, które je zabija i rani. Cena tego jej ogromna. Maryja płaciła ją pod krzyżem swego Syna jak również płaci ją każdego dnia swym sercem ranionym cierniami grzechu ludzkiego (co wiemy z objawień fatimskich).

Spróbujmy przetłumaczyć ten utwór na język polski:

Magnificent Wspaniała
Oh, oh, Magnificent Oh, oh, Wspaniała


I was born, I was born Zostałem narodzony, zostałem narodzony
To be with you in this space and time
After that and ever after By być z Tobą w przestrzeni i czasie na zawsze (w Niebie nadal będę Cię wywyższał za to jak mnie umiłowałaś, za to jak przemieniłaś moje życie i nadałaś mu sens, za to wyzwoliłaś mnie z niewoli zła, które mnie zabijało )

This foolishness can leave a heart black and blue, oh, oh głupota/grzech sprawia, że twe serce staje się czarne/martwe i smutne

Only love, only love can leave such a mark tylko miłość może pozostawić taki znak( znak miłości, doświadczenie matczynej miłości, Jej łzy, Jej bliskość, Jej Oddech, Bicie Jej serca, Jej obecność, Jej pomoc, obronę przed złem)

But only love, only love can heal such a scar ale tylko miłość może uleczyć taką bliznę (bliznę na sercu zadaną przez grzech. Tylko miłość może sprawić, że twe serce na nowo ożyje, że będzie mogło czuć i kochać, współczuć i cieszyć się. Grzech zabija serce człowieka. Tylko Bóg, jako jedyne źródło miłości może uwolnić serce od zła, od grzechu, człowiek sam na to jest za słaby. Maryja jest drogą do Boga, do miłości. Pomaga, chroni, poucza, prowadzi, pociesza a przede wszystkim kocha i ta miłość dodaje skrzydeł tak, że wszystko jest możliwe jeżeli jest Ona z nami, bo dla Niej nic nie ma niemożliwego. Tak wielką siłę otrzymała od Boga. Tak bardzo ją wywyższył za jej ofiarę dla swego Syna i dal nas wszystkich.

I was born, I was born to sing for you zostałem narodzony by śpiewać dla Ciebie
I didn't have a choice but to lift you up nie miałem wyboru tylko Cię wywyższać

And sing whatever song you wanted me to I śpiewać każda piosenkę, którą chciałaś bym śpiewał
I give you back my voice oddałem Ci mój głos (Bono z dziecięcą ufnością powierzył się w ręce Maryi, rzucił się w Jej ramiona i oddał w Jej ręce by to Ona działała prze niego w świecie, by przez jego pośrednictwo ratowała ludzi przed śmiercią głodową, tamowała rozprzestrzenianie się AIDS, ratowała Afrykę, by był on znakiem pokoju i miłosierdzia w świecie.

Justified, till we die you and I will magnify, oh, oh Usprawiedliwiony, dopóki nie umrzemy będę cię wywyższał, powiększał Twą chwalę na świecie poprzez swoją twórczość, piosenki, teledyski jak również pomoc potrzebującym do, których mnie posłałaś. To wszystko dla Twej chwały Maryjo, by ludzie cię poznali i pokochali i zrozumieli, że jestem tylko narzędziem w Twych matczynych rękach, które pokornie wypełnia twe polecenia gdyż zdaje sobie doskonale sprawę, że sam z Siebie nic nie potrafię uczynić. Ty jesteś we mnie źródłem wszelkiego dobra i piękna. Tylko twa miłość może mnie pociągnąć do tak szczytnych działań. Najpierw jednak muszę oczyścić me serce z grzechów, które są głupotą i zabijają me serce, co uniemożliwia działanie Twej miłości w moim sercu. Prowadź mnie Maryjo ma kochana mamo by ludzie poprzez me uczynki poznali Cię i Boga, jako jedyne źródło miłości i dobra. By nawrócili sie ze swych grzechów, by otworzyli swe serce Tobie i Bogu by mógł uleczyć ich poranione przez grzech serca.

To właśnie Bono chciał przekazać ludzkości prze ten utwór.



Teledysk „Magnificent”

Aby zrozumieć znaczenie teledysku trzeba cofnąć się do refrenu: Only love, only love can leave such a mark Tylko miłość może pozostawić taki znak. Miłość nie posługuje się słowem, lecz obrazem. Bono dostał ten znak, ten obraz od Maryi. Obraz Jerozolimy w, której żyła Maryja. Co dość wiernie zostało oddane w teledysku.

Był to akt matczynej wdzięczności, akt podziękowania dal niego, nagroda za to, że jest jej kochanym synkiem, który jest Jej posłuszny i pełni Jej wolę. Obraz Jerozolimy, obraz, który powstał nagle, z nikąd. Jakby bono mówił: „Maryja dała mi ten obraz. Nie było go, a jest i żyje w moim sercu” Symbolizuje to podnoszenie się materiału. Stad ten ruch rąk w teledysku. Ukazanie się czegoś, co było zakryte, czego nie było a stało się tak realne, że aż można się przejść po tym mieście, żyć w nim. Ma to być przenośnia. Tak też było z jego życiem. Nie znał przedtem Maryi, nie było Jej w jego życiu. Lecz gdy otworzył dla nie swe serce stała się dal niego tak bliska, że aż mógł się zatopić w Jej obecności, w Jej miłości, mógł poczuć jej miłość, Jej pocałunek, Jej przytulenie do serca. Mógł wypełnić swą duszę Jej gorąca miłością tak, że zawsze jest przy nim obecna, nigdy go nie opuszcza. Zawsze śledzi jego korki swymi matczynymi oczami by nie zgubił się, by dawać mu swa miłość, by go wspomagać na jego drodze.
"Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się." Ewangelia św.Marka (1,15)

#2 Max

Max

    nocny tabaskowicz

  • Moderatorzy
  • 9 091 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:The Joshua Tree National Park, CA

Napisano 02 września 2009 - 14:44

Mocna wejście na forum.

#3 Elessar

Elessar

    Użytkownik

  • Members
  • 778 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Kraków

Napisano 02 września 2009 - 14:49

W takim razie Bono musiał być pijany jak to pisał. :)

#4 conr4d

conr4d

    Użytkownik

  • Members
  • 2 255 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wałbrzych

Napisano 02 września 2009 - 14:55

Zdaję sobie sprawę, że Bono ostatnimi laty (z tego co wynika) poszedł w stronę wiary, ale czy aż tak bardzo?

#5 Unknown Caller

Unknown Caller

    Użytkownik

  • Members
  • 974 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Heartland

Napisano 02 września 2009 - 15:00

Tak, tak bardzo. To jest przepiękny utwór, i tak należałoby go odczytać. Biorąc pod uwagę dzisiejszy świat i pozycję zespołu, dobrze, że nic nie jest w nim powiedziane wprost. Kto ma uszy, niechaj słucha...

See through in the sunlight


#6 matt

matt

    Użytkownik

  • Members
  • 996 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Konin

Napisano 02 września 2009 - 15:18

przypomina mi sie od razu ,,Walk on duchowa podroz'' tam w kazdej piosence byl Jezus a Bono prorokiem ;) na tego typu rzeczy patrze z przymrużeniem oka ale nie neguje, kazdy ma prawo do wlasnej interpretacji a czy Bono tez tak twierdzi to juz inna sprawa

#7 Unknown Caller

Unknown Caller

    Użytkownik

  • Members
  • 974 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Heartland

Napisano 02 września 2009 - 15:23

Dokładnie tak.
W każdym razie, ten zespół jest absolutnie wyjątkowy i czasem po prostu czuć tę moc, zwłaszcza na koncertach - wszyscy ją czujemy, dlatego tak kochamy U2 a nie dajmy na to R.E.M. - też doskonałą przecież grupę. Ale U2 to U2. A skąd ta moc: otwiera się pole do własnych przemyśleń, interpretacji, wniosków.
pozdr.

Ps. Czytaliście to?

http://www.amazon.co...l/dp/1597523364

Naprawdę warto, choć tytuł jest nieco mylący ;)

See through in the sunlight


#8 matt

matt

    Użytkownik

  • Members
  • 996 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Konin

Napisano 02 września 2009 - 15:26

ale tego co napisal princess Angel jakos nie ogarniam...

#9 Unknown Caller

Unknown Caller

    Użytkownik

  • Members
  • 974 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Heartland

Napisano 02 września 2009 - 15:28

:lol: Ona ma prawo do interpretacji, a Ty do nie ogarnięcia jej ;)

See through in the sunlight


#10 Mirbalman

Mirbalman

    Pan Tamburyn

  • Members
  • 1 064 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02 września 2009 - 15:30

Są granice dobrego smaku.


Nie mówię, że w tym utworze nie ma odniesień religijnych, ale ujmowanie tego w TAKI sposób i wyrażanie w TAKIEJ fanatycznej wręcz egzaltacji przypomina mi parafialny odpust, albo toruńską rozgłośnię. Jest po prostu mega kiczowate i niesmaczne.

#11 Unknown Caller

Unknown Caller

    Użytkownik

  • Members
  • 974 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Heartland

Napisano 02 września 2009 - 15:38

Prawie tak, jak twierdzenie, że Bono był pijany jak to pisał ;) Anyway, wszystko zależy, czy skończy się na meteorze w postaci jednego postu, czy na jakiejś dyskusji i argumentacji ze strony princess Angel...

See through in the sunlight


#12 Mirbalman

Mirbalman

    Pan Tamburyn

  • Members
  • 1 064 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02 września 2009 - 15:42

Autor tego tematu sam to wymyślił?

#13 princess Angel

princess Angel

    Użytkownik

  • Members
  • 21 Postów

Napisano 02 września 2009 - 15:48

Sam Bono wyznal, ze inspiracja do tego utworu byl wlasnie Magnifikat Maryi z Ewnagelii sw. Lukasza. Reszta to swiatlo otrzymane od Boga.
"Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się." Ewangelia św.Marka (1,15)

#14 matt

matt

    Użytkownik

  • Members
  • 996 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Konin

Napisano 02 września 2009 - 15:50

Reszta to swiatlo otrzymane od Boga.


no i wszystko juz wiemy

#15 Witas

Witas

    Użytkownik

  • Members
  • 7 064 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02 września 2009 - 15:53

http://ministryvalue...n...&Itemid=127

#16 Hansavritson

Hansavritson

    Użytkownik

  • Members
  • 50 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa

Napisano 02 września 2009 - 16:04

Przepraszam, że pytam, ale jakiego jesteś wyznania? (oczywiście pytam princess)

#17 princess Angel

princess Angel

    Użytkownik

  • Members
  • 21 Postów

Napisano 02 września 2009 - 16:05

Przepraszam, że pytam, ale jakiego jesteś wyznania? (oczywiście pytam princess)


Jestem katoliczka
"Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się." Ewangelia św.Marka (1,15)

#18 Johnny99

Johnny99

    Nothingman

  • Members
  • 10 523 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Club Tip Top

Napisano 02 września 2009 - 16:06

Wow, nie zauważyłem tego wcześniej. Nie od dziś wprawdzie Bono daje wyraz swojej, wyjątkowej jak na nie-katolika, atencji do Matki Bożej - ale cała piosenka ? Hm hm, teraz to już nie zdziwię się, jeżeli któregoś dnia usłyszę news dnia: Bono zmienia wyznanie, i zostaje katolikiem. Smucić się też nie będę.
Drink Scotch whiskey all night long
And die behind the wheel

Tak uważam.

#19 Hansavritson

Hansavritson

    Użytkownik

  • Members
  • 50 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa

Napisano 02 września 2009 - 16:09

Princess, ja też jestem katolikiem, ale uważam, że nachalna, narzucająca się religijność może co niektórych zrazić...
Z drugiej strony fajnie, że o tym napisałaś, bo nie wiedziałem, że to o Maryi.

#20 Ceasar_Of_Rome_Forrever

Ceasar_Of_Rome_Forrever

    Mr Spock

  • Members
  • 3 170 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:City of Blinding Lights Śrem

Napisano 02 września 2009 - 16:09

Reszta to swiatlo otrzymane od Boga.



nie wiem co bierzesz ale zmień dealera
Dołączona grafika
Max Biaggi Ceasar Trade List




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych