Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prace licencjackie/magisterskie/dyplomowe - U2


95 replies to this topic

#41 user420

user420

    Użytkownik

  • Members
  • 5 213 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 września 2009 - 19:47

a ja se biorę temat z działu 'język', a nie 'literatura' i elo;p



powodzenia .

#42 corso

corso

    Użytkownik

  • Members
  • 3 831 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Black Diamond Bay

Napisano 15 września 2009 - 19:51

Oj dajcie spokój. W ogóle nie rozumiem tego podniecenia maturą ustną z polskiego (podstawową jak rozumiem).
Ona jest skonstruowana tak, żeby myślący człowiek zdał bez problemu, a kretyn musiał się trochę pomęczyć.
Pamiętam, że mówiłem co mi ślina na język przyniosła, bez żadnego planu wypowiedzi. Przy sobie miałem tylko 2 obrazy w dużym rozmiarze ze św. Jerzym i kimś jeszcze, które na koniec sprezentowałem komisji. I pójście do punktu ksero i wydrukowanie tych obrazków to były moje jedyne przygotowania do ustnej matury z języka polskiego.

Ale nie każdy jest omnibusem.
;)

#43 Irish

Irish

    użytkowniczka

  • Members
  • 1 574 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15 września 2009 - 19:51

Rany, jak wy brniecie w to. Język nie jest trudny, na ten temat jest milion razy więcej opracowań. To wszystko jest dla ludzi!

#44 mssunflower

mssunflower

    jestę słonecznikię

  • Members
  • 505 Postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:z końca świata

Napisano 15 września 2009 - 19:56

Na razie skłaniam się ku tematowi "Różne oblicza rewolucji w literaturze i innych sztukach".


:D :D :D mój temat! tzn, jeśli się k'niemu ostatecznie skłonisz to chętnie pomogę bo max był ;)

#45 Szczotecz-kal

Szczotecz-kal

    FlowerPower

  • Moderatorzy
  • 2 544 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Kalisz

Napisano 15 września 2009 - 20:00

Uuuu widze, ze duzo maturzystow tu. No i ten sam problem - wybor tematu na ustna z pol.

Zastanawiam sie nad:
"Język sprawozdawców sportowych; na wybranych przykladach dokonaj analizy słownictwa, frazeologii oraz składni."

Ogólnie w sporcie siedze od urodzenia w szkolnych gazetkach redakcja sportowa zawsze byla moja, no ale wlasnie... mieszanie sie w jezyk moze byc problemem. Sam temat jest dosyc trudny, ale jak udaloby mi sie zrobic prezentacje, to pytania raczej mnie nie moga zaskoczyc. Tak mysle :P

Literatura jest o tyle pewniejsza, ze przeczytam ta lekture, o ktorej jest temat i niby jakos to wyglada, ale jakos ta literatura mnie przeraza jednak.
Ufff doradzcie cos (moze zna ktos jakies madre ksiazki na temat jezyka sprawozdawcow sportowych ?)

#46 Witas

Witas

    Użytkownik

  • Members
  • 7 064 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 września 2009 - 20:09

Ale nie każdy jest omnibusem.
;)


Tutaj na forum raczej nie ma osoby, która mogłaby sobie nie dać rady z ustnym polskim, a podniecenie jak przed egzaminem z sześciu semestrów, który sobie właśnie wymyślono u mnie :wacko:

#47 Weronika

Weronika

    Użytkownik

  • Members
  • 2 927 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15 września 2009 - 20:09

niektóre tematy o języku nie są trudne, a za to ciekawe. moja polonistka mówiła, żeby wiadomo, nie brać tematów, z którymi sobie nie poradzimy, ale też zastanowić się, czy chcemy wziąć taki temat, jaki wybrała połowa klasy, bo jest łatwy. a to, jej zdaniem, dlatego, że kiedy komisja siedzi już kolejną godzinę w klasie, to słysząc kolejną prezentację na ten sam temat, jest już znudzona, przez co mniej przychylnie nastawiona i często właśnie bardziej się czepia. a wie to z autopsji ;)
ja zamierzam wziąć temat: 'język internautów a norma językowa', choć to nie jest jeszcze pewne, bo podobają mi się też dwa inne.

#48 Witas

Witas

    Użytkownik

  • Members
  • 7 064 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 września 2009 - 20:10

Przecież tematy nie mogą się powtarzać?

#49 Weronika

Weronika

    Użytkownik

  • Members
  • 2 927 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15 września 2009 - 20:11

mogą?
jest lista tematów, każdy może wziąć se to, co chce.

#50 Szczotecz-kal

Szczotecz-kal

    FlowerPower

  • Moderatorzy
  • 2 544 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Kalisz

Napisano 15 września 2009 - 20:12

Zalezy gdzie. U mnie np polonistka zarzadzila, ze tematy w jednej klasie nie moga sie powtorzyc. W innych moga byc takie same, ale zeby w naszej klasie nie bylo 2 takich samych.

#51 Weronika

Weronika

    Użytkownik

  • Members
  • 2 927 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15 września 2009 - 20:14

u nas nie ma zadnych ograniczeń, no ale jeśli np. wpłyną dwa identyczne konspekty, to będą dociekać ;p
a temat o języku sprawozdawców sportowych bardzo fajny, znajoma opracowywała - twierdziła, że największym plusem tego był fakt, ze komisja się totalnie nie znała;p

#52 lookass

lookass

    Użytkownik

  • Members
  • 1 423 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa

Napisano 15 września 2009 - 20:20

Ze swojej strony dodam tylko że lepiej wybrać temat nie koniecznie ambitny ale taki, o którym masz pojęcie (czymś czym się interesujesz) W mojej grupie, która była egzaminowana mnóstwo osób poległo (czyt. dostali min. ilość ptk) za jakieś kosmiczne tematy typu motyw czegoś tam w czymś tam w oświeceniu itp. Dostali jedno, drugie pytanie i nie wiedzieli co mają odpowiedzieć. Wybierz taki temat, z którego wiesz, że komisja nie ma zbyt dużego pola manewru by cię zagiąć. Ja miałem temat związany z językiem komentatorów sportowych, kolega polityków. Dodam tylko nieskromnie, że mieliśmy po 18 ptk (najlepiej z całej klasy) a z polskiego byliśmy ciency (czyt. największe lenie)

No i najważniejsze. Jak już wybierzesz temat to prezentacje zrób SAM! U nas wszystkie osoby mające genialne prezentacje napisane przez korepetytorów/innych polonistów nie otrzymały zbyt wielu ptk z racji tego, że było widać, że były one przygotowane przez kogoś innego.

#53 Szczotecz-kal

Szczotecz-kal

    FlowerPower

  • Moderatorzy
  • 2 544 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Kalisz

Napisano 15 września 2009 - 20:21

Nie no jasne, prezentacja bedzie robiona samemu, bo dla mnie to jest 70% nauki prezentowania tego.

A komentatorów jakich ? Sportowych ?

#54 Witas

Witas

    Użytkownik

  • Members
  • 7 064 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 września 2009 - 20:26

Jakie prezentacje? Co Wy?

#55 corso

corso

    Użytkownik

  • Members
  • 3 831 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Black Diamond Bay

Napisano 15 września 2009 - 20:30

Tutaj na forum raczej nie ma osoby, która mogłaby sobie nie dać rady z ustnym polskim, a podniecenie jak przed egzaminem z sześciu semestrów, który sobie właśnie wymyślono u mnie :wacko:

Tak sobie jeno dworuję...

#56 lookass

lookass

    Użytkownik

  • Members
  • 1 423 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa

Napisano 15 września 2009 - 20:33

Nie no jasne, prezentacja bedzie robiona samemu, bo dla mnie to jest 70% nauki prezentowania tego.

A komentatorów jakich ? Sportowych ?



Ta sportowych, sorry zapomniałem napisać. To pewnie przez to, że robie 3 rzeczy na raz hehe

#57 bono_90

bono_90

    Użytkownik

  • Members
  • 32 Postów

Napisano 15 września 2009 - 21:09

zaczalem watpic co do tematu "analiza tekstow piosenek wybranego zespolu muzycznego".... po waszych wypowiedziach...jeszcze zastanawiam sie nad "Biografia Adama Mickiewicza jako sens do odczytania wybranych utworów poety. Rozwiń temat odwołując się do wybranych przykładów literackich."

#58 Owłos

Owłos

    Użytkownik

  • Members
  • 5 524 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Órsynuw

Napisano 15 września 2009 - 21:46

Biorąc pod uwagę formę matury, akurat ustna z polskiego daje największe pole manewru i postanowiłem to wykorzystać, żeby zrobić coś naprawdę CIEKAWEGO nawet jeśli to miało się wiązać (i w sumie tak było) z podniesieniem sobie poprzeczki. Po prostu zrobiłem to dla siebie. Wybrałem temat "banalność zła czy jego mistyczny wymiar" z przykładami z literatury i filmu i nie żałuję, bo dzięki temu zetknąłem się z naprawdę wartościowymi pozycjami, które warte są zgłębienia niezależnie czy akurat sie przydają na maturę, czy nie ;>
"I went out there
in search of experience
to taste and to touch
and to feel as much
as a man can
before he repents"

#59 numb

numb

    I feel numb!

  • Members
  • 1 698 Postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Brzeg Dolny/ Wrocław

Napisano 15 września 2009 - 21:50

ja wybrałam sobie najprostszy temat, jaki znalazłam i jednocześnie przypadł mi do gustu- Apokalisy ( wizja końca Świata i/lub Sądu Ost.) w literaturze i sztuce epok. Naumiałam się prezentacji w pociągu przed maturą i 19 pkt było.
BTW matura ustna jest liczona na psychologię na Uniwerku Wrocławskim :P
I was looking for the Spirit
And I found alcohol
I was looking for The Soul
And I bought some style
I wanted to meet God
And they sold me religion...


I still haven't found what I'm looking for...


#60 mssunflower

mssunflower

    jestę słonecznikię

  • Members
  • 505 Postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:z końca świata

Napisano 15 września 2009 - 21:55

"Biografia Adama Mickiewicza jako sens do odczytania wybranych utworów poety. Rozwiń temat odwołując się do wybranych przykładów literackich."


tfu! zaniechaj. zbyt obszerny temat na prezentację maturalną.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych