Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prace licencjackie/magisterskie/dyplomowe - U2


95 replies to this topic

#21 waz

waz

    "Simona..." ;)

  • Members
  • 1 324 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Krk

Napisano 15 września 2009 - 19:04

Każda szkoła zgłasza swoją listę tematów, niektóre mogą być podobne. Ale nie ma jednakowej listy dla całego kraju ;p

#22 Irish

Irish

    użytkowniczka

  • Members
  • 1 574 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15 września 2009 - 19:05

PS. Temat sam zaproponowales komisji? Bo chyba takiego w tym roku nie ma na liscie? :rolleyes:


Mrówciu, każda szkoła ma swoje tematy.
Fakt, wiele się nie różnią, ale jednak... wystarczy jedno słowo w temacie,które zmienia podejście.

Można było zgłaszać swoje tematy, ale nie chciało mi się myśleć... niestety do tych, które zawierają teksty rockowe, trzeba analizować teksty POLSKICH zespołów. No przeca Comy nie zanalizuję :blink:

#23 acrobatka

acrobatka

    Użytkownik

  • Members
  • 44 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15 września 2009 - 19:07

Mrówa, jak już mnie tak postraszyłeś, to chociaż rozwiń tą myśl...
A co do list, to nie wiedziałam, że każda szkoła ma inne.

#24 waz

waz

    "Simona..." ;)

  • Members
  • 1 324 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Krk

Napisano 15 września 2009 - 19:09

Po prostu najłatwiej wybierać tematy związane tylko z literaturą. Moim zdaniem, żeby się porywać na coś związanego z rzeźbą czy malarstwem trzeba się na tym choć trochę znać, albo się tym interesować. Sama literatura jest najłatwiejsza :) Sam w zeszłym roku miałem takie dylematy i teraz się cieszę, że nie wybrałem tego związanego z innymi dziedzinami sztuki bo bym się ładnie przejechał :D

#25 Irish

Irish

    użytkowniczka

  • Members
  • 1 574 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15 września 2009 - 19:09

Mrówa, jak już mnie tak postraszyłeś, to chociaż rozwiń tą myśl...
A co do list, to nie wiedziałam, że każda szkoła ma inne.


Radzę się dobrze wypytać swoich polonistów, a jak się nie ma dobrych to poszukać kontaktu do poleconych nauczycieli. Wystarczy złe podejście do tematu, w wyniku zwykłej niewiedzy i można się pięknie wyłożyć...

#26 acrobatka

acrobatka

    Użytkownik

  • Members
  • 44 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15 września 2009 - 19:15

A mi właśnie bardzo spodobały się te tematy związane z malarstwem, a z filmem jeszcze bardziej. Co prawda zbyt dużo o tym w szkole nie mówimy, ale interesuje się trochę tymi sprawami. Nie chcę się ograniczać typowo ścisłym tematem, który narzuca mi jednego bohatera i jedna lekturę. Mam zamiar podejść do prezentacji niekonwencjonalnie, a co z tego wyjdzie, zobaczymy w maju. Dużo nie ryzykuję, bo polski nie jest jakoś szczególnie punktowany na tych kierunkach, na które się wybieram.

#27 user420

user420

    Użytkownik

  • Members
  • 5 213 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 września 2009 - 19:17

Mrówa, jak już mnie tak postraszyłeś, to chociaż rozwiń tą myśl...
A co do list, to nie wiedziałam, że każda szkoła ma inne.




Biorac temat z korespondencji sztuk i omawiajac np. obraz lub film, trzeba sie liczyc z tym ze mozna dostac pytanie, na ktore odpowiedz wymaga sporej wiedzy z zakresu np. jezyku filmowego, trzeba umiec operowac wszystkimi pojeciami filmowymi, umiec opowiadac o obrazie i zastosowaniu technik malarskich...oczywiscie to wszystko zalezy od egzaminatora, tylko Co, jesli sie trafi na jakas sroga osobe? :]

Polecam przemyslec temat. Zanim sie zdecydujesz, przeczytaj np. 'jezyk filmu', zdaje sie ze Plazewskiego (ja korzystalem tylko ze skserowanych fragmentow). Jesli po lekturze stwierdzisz, ze to ogarniesz to nie widze problemu. Oczywiscie nie przeceniam twojej wiedzy z zakresu filmu i sztuki ogolnie, bo moze to wszystko juz teraz wiesz, a jesli tak, to rowniez nie widze problemu :P

Moze prawdziwa matura mnie czeka dopiero za rok, ale jakies juz tam doswiadczenie mam, zabieram sie do przygotowywania swojej drugiej w zyciu prezentacji i na korespondencje sztuk sie juz raczej nigdy nei zdecyduje. Literatura ma swoje plusy, bo jest prosta do przygotowania, a i nauczyciele to lubia ;) Tak czy inaczej, to tylko moja opinia, zrobisz jak uwazasz:]

#28 Irish

Irish

    użytkowniczka

  • Members
  • 1 574 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15 września 2009 - 19:23

Biorac temat z korespondencji sztuk i omawiajac np. obraz lub film, trzeba sie liczyc z tym ze mozna dostac pytanie, na ktore odpowiedz wymaga sporej wiedzy z zakresu np. jezyku filmowego, trzeba umiec operowac wszystkimi pojeciami filmowymi, umiec opowiadac o obrazie i zastosowaniu technik malarskich...oczywiscie to wszystko zalezy od egzaminatora, tylko Co, jesli sie trafi na jakas sroga osobe? :]


łe? nie aż tak srogo... chyba, że we Wrocku macie szalone komisje... Pytania powinny dotyczyć jedynie zakresu Twojej bibliografii i omawianego zagadnienia. A nie terminologii i nie wiadomo jakich technik. Bez przesady, matura ustna nie ma określonego poziomu, więc teoretycznie każdy, kto ma trochę oleju w głowie MUSI ją zdać

#29 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Napisano 15 września 2009 - 19:23

Generalnie dużo fajniej jest opracowywać nawet trudniejszy, ale interesujący nas temat, tyle że to jednak matura która wyglada jak wygląda, to egzamin za który zbiera się punkty ktore potem decydują o przyjęciu na studia, przyszłosci itp. więc radziłbym rozsądnie zabrać się za coś 'pewnego', choćby mniej interesowało, a poczytać sobie i dowiedziec się czegoś o czymś co naprawdę interesuje można i bez pretekstu przygotowywania prezentacji przecież ;)

I ten, misie, offtopujemy strasznie ;)

#30 Witas

Witas

    Użytkownik

  • Members
  • 7 064 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 września 2009 - 19:25

Pamiętam, że pani z komisji zapytała mnie, gdzie najbliżej Bydgoszczy jest Zakon Braci XXX. Nie pamiętam jakich. Musiała się popisać i wystrzeliła nazwą jakiejś pipidówy, której nie ma na mapie.

A z tą literaturą to bym się tak nie zapędzał. Właśnie z literatury można dostać najbardziej kosmiczne pytania.

I czy ustna matura jest liczona przez jakieś uczelnie?



EDIT:
Miałem temat "wizerunki świętych w literaturze i sztuce" czy coś w ten deseń. Nie dostałem ani jednego pytania związanego ze sztuką, chociaż omawiałem 2 obrazy.

#31 waz

waz

    "Simona..." ;)

  • Members
  • 1 324 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Krk

Napisano 15 września 2009 - 19:25

Nie chcę się ograniczać typowo ścisłym tematem, który narzuca mi jednego bohatera i jedna lekturę.


Oj baaaardzo niewiele jest takich tematów :)

Jak dla mnie najlepsze były tematy dotyczące motywów, bo tam można dość szeroko się rozwodzić na ten temat :D I w sumie wystarczy coś tam wiedzieć o lektorach, które się wybiera i zdać można ;]

#32 Irish

Irish

    użytkowniczka

  • Members
  • 1 574 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15 września 2009 - 19:26

Acr, myślę, że można poszerzyć temat. W końcu matura ustna to też opracowanie tematu.

I moim zdaniem nie ma co się tak nakręcać na tą maturę, bo ustnej nie biorą tak często pod uwagę i nie wymagajcie od siebie doktoryzowania się. Macie po prostu omówić temat na podstawie źródeł,a nie odkrywać Amerykę.

#33 acrobatka

acrobatka

    Użytkownik

  • Members
  • 44 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15 września 2009 - 19:26

Dzięki za cenne uwagi. Na pewno jeszcze zastanowię się, nim coś ostatecznie wybiorę. Tematy z pogranicza sztuk wydaja mi się znacznie ciekawsze, niż z samej literatury. O nauce o języku to nawet nie myślę, bo to dopiero wymaga specjalistycznej wiedzy. Trochę irytuje mnie to, że jest temat idealny dla fanów powieści science-fiction, a już dla zaczytujących się w kryminałach nic nie ma, chociażby tematu o zbrodniach w literaturze. Nie wiem też czego mogę się spodziewać po tematach z XX wieku, bo zwyczajnie jeszcze tego nie przerobiliśmy. Ciężki jest los maturzysty...

#34 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Napisano 15 września 2009 - 19:27

I czy ustna matura jest liczona przez jakieś uczelnie?



Z tego co pamiętam z informatora na któryśtam rok - rzadko, ale zdarzało się.
Najlepiej odpowiednio wczesniej sprawdzić czy interesujące nas kierunki tego wymagają i wtedy sie okaże jak bardzo trzeba się przykładać ;)

Użytkownik acr edytował ten post 15 września 2009 - 19:28


#35 waz

waz

    "Simona..." ;)

  • Members
  • 1 324 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Krk

Napisano 15 września 2009 - 19:28

Tak, na filologie polską najczęściej ;p No ale co jak co, ale trzeba to zdać tyle ;]

#36 Irish

Irish

    użytkowniczka

  • Members
  • 1 574 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15 września 2009 - 19:30

O nauce o języku to nawet nie myślę, bo to dopiero wymaga specjalistycznej wiedzy.


Takiej co się ją powinno opanować w gimnazjum :P

Ludzie, nie panikujcie. Większość tematów maturalnych została opracowana na podstawie mądrych książek, z których można, a wręcz trzeba korzystać. Po prostu - poczytać, napisać i zreferować.

#37 Witas

Witas

    Użytkownik

  • Members
  • 7 064 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 września 2009 - 19:35

Oj dajcie spokój. W ogóle nie rozumiem tego podniecenia maturą ustną z polskiego (podstawową jak rozumiem).
Ona jest skonstruowana tak, żeby myślący człowiek zdał bez problemu, a kretyn musiał się trochę pomęczyć.
Pamiętam, że mówiłem co mi ślina na język przyniosła, bez żadnego planu wypowiedzi. Przy sobie miałem tylko 2 obrazy w dużym rozmiarze ze św. Jerzym i kimś jeszcze, które na koniec sprezentowałem komisji. I pójście do punktu ksero i wydrukowanie tych obrazków to były moje jedyne przygotowania do ustnej matury z języka polskiego.

#38 user420

user420

    Użytkownik

  • Members
  • 5 213 Postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 września 2009 - 19:38

łe? nie aż tak srogo... chyba, że we Wrocku macie szalone komisje... Pytania powinny dotyczyć jedynie zakresu Twojej bibliografii i omawianego zagadnienia. A nie terminologii i nie wiadomo jakich technik. Bez przesady, matura ustna nie ma określonego poziomu, więc teoretycznie każdy, kto ma trochę oleju w głowie MUSI ją zdać



No tak, ale omawiajac jakis obraz, czy film, powinno sie w literaturze PRZEDMIOTU umiescic pozycje, ktore pomogly nam w opracowaniu tego, wiec czesto znajduja sie tam takie ksiazki, jak jezyk filmu wlasnie. I pozniej egzaminator moze z zapytac z dosc srogich rzeczy. Oczywiscie jak juz mowilem, to kwestia wielu czynnikow no ale ryzyko zawsze istnieje ;)

Miałem temat "wizerunki świętych w literaturze i sztuce" czy coś w ten deseń. Nie dostałem ani jednego pytania związanego ze sztuką, chociaż omawiałem 2 obrazy.


Jeden egzaminator zaliczy prezentacje 20/20, a inny (jak np. moja polonistka, ktora jest w komisji w innym LO i w tym roku oblala kilkunastu maturzystow) zada totalnie z kosmosu pytania, po ktorych nikt sie nie pozbiera ;)
To nawet nie zawsze zalezy od tego, jak srogi jest egzaminator, tylko przecietny polonista nie jest jakims omnibusem ;) zeby moc zadawac trudne pytania z czegos innego, niz literatura.

Tematy z pogranicza sztuk wydaja mi się znacznie ciekawsze, niż z samej literatury.



No i wlasnie, te tematy oczywiscie wydaja sie ciekawsze zawsze, ale po prostu bywaja zdradliwe :P ja oczywiscie popieram acra, ze lepiej zabrac sie za cos pewnego, typu motyw zbrodni i kary, czy bohaterowie samotni costam costam. Moze i nie bedzie tyle frajdy co podczas pisania o Boniastym, no ale jak komus zalezy na punktach z matury ustnej ;)

Aha, no i jestem za przeniesieniem tego gdzies, wpizdziet :P

#39 Weronika

Weronika

    Użytkownik

  • Members
  • 2 927 Postów
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15 września 2009 - 19:44

witas - na UKW podobno jest liczona, hahah :D (na kierunki typu polito i socjo, ale nie sprawdzałam)

a ja se biorę temat z działu 'język', a nie 'literatura' i elo;p

#40 Kłapouchy

Kłapouchy

    Iga

  • Members
  • 1 763 Postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:nie z Poznania

Napisano 15 września 2009 - 19:46

Nie warto brac ambitnych tematow na ustna mature z polskiego, najprostszy, tylko z literatury, a przeciez mozna cos wplesc z U2, ze tak sie wyraze ;) Jakis cytat. Sama nswoją prezentacje maturalna nt. rewolucji w literaturze podumowywalam wypowiedzią Bono nt. rewolucji :)

last blog fb

 

 




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych