Skocz do zawartości


Playback na popmarcie?


26 replies to this topic

#1 Guest_Mrówa_*

Guest_Mrówa_*
  • Guests

Napisano 21 stycznia 2007 - 19:56

oglądałem dziś popmart z mexico city, i doszedłem do takich oto wniosków.
Nie wiem, jak to jest z innymi utworami, ale podczas Wowy, na poczatku po basie adama, wchodzi larry z perką, tzn. teoretycznie wchodzi, bo larry siedzi biernie, a no właśnie....skąd wydobywaja sie dźwieki perki?

Tych którzy mają koncert, to może niech sie podzielą swoim zdaniem, bo nie wiem czy tylko ja mam takie zwidy? :P

A ci co nie mają, to mogę nagrać 8)

#2 evay

evay

    an accident waiting to happen

  • Moderatorzy
  • 2 213 Postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Krakow

Napisano 21 stycznia 2007 - 20:12

możesz nagrać, możesz nagrać!
mam pociętą wersję :roll:

#3 Max

Max

    nocny tabaskowicz

  • Moderatorzy
  • 9 091 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:The Joshua Tree National Park, CA

Napisano 21 stycznia 2007 - 20:30

oglądałem dziś popmart z mexico city, i doszedłem do takich oto wniosków.
Nie wiem, jak to jest z innymi utworami, ale podczas Wowy, na poczatku po basie adama, wchodzi  larry z perką, tzn. teoretycznie wchodzi, bo larry siedzi biernie, a no właśnie....skąd wydobywaja sie dźwieki perki?

Tych którzy mają koncert, to może niech sie podzielą swoim zdaniem, bo nie wiem czy tylko ja mam takie zwidy? :P  

A ci co nie mają, to mogę nagrać 8)


koncert nie był puszczany na żywca, tylko poddany konkretnej obróbce, więc może stąd te 'niedociągnięcie' ze strony ekipy montującej.

#4 Guest_Mrówa_*

Guest_Mrówa_*
  • Guests

Napisano 21 stycznia 2007 - 20:33

no ale to dobre 40 sekund trwało.....aż tak żeby sie pomylić...pozatym bylo pokazane na bas adama i dobrze leciało...

#5 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Napisano 21 stycznia 2007 - 20:54

Te takie 'nakładki' (nie wiem jak nazwać) i 'dzwoneczki' z początku utworu są puszczane z taśmy, tak jak i intro Streets, nie pamiętam czy tak było na PopMarcie, teraz nie mam nawet jak sprawdzić, w każdym razie na pewno na Vertigo Tour się tak działo. Smiesznie wyszło chyba w Bostonie podczas 1st Leg, gdy Bono zaczął krzyczeć "Out Of Control!" a że w setliście było WOWY to panowie z 'rezyserki' puścili te dźwięki. I wszystko byłoby git, ale spontaniczny pomysł Bono podchwycił Adam i zaczął grać motyw z Out Of Control. Wyszedł taki jakby miks dwóch kawałków. Potem to wyłączyli i reszta zespołu się przyłączyła.

Ale spokojnie, z taśmy jest tylko to.

Btw. na pierwszym koncercie PopMartu w Las Vegas w tle leciał fajny elektroniczny beat, to akurat było w całości z taśmy.

#6 conr4d

conr4d

    Użytkownik

  • Members
  • 2 255 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wałbrzych

Napisano 21 stycznia 2007 - 21:25

Po prostu, podkład...jest on również w Elevation, Untilu, Stuck In A Moment, Walk on...wszędzie ;-)

#7 Johnny99

Johnny99

    Nothingman

  • Members
  • 10 523 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Club Tip Top

Napisano 22 stycznia 2007 - 11:33

Ta perkusja jest z taśmy. Na Vertigo Tour słychać to było najwyraźniej, bo już się nie krępowali, i puszczali na full głośność. Larry wchodzi dopiero na drugiej zwrotce. Podobnych nakładek z playbacku U2 używają wielu. Warto byłoby zrobić listę, bo niektórych nie jestem pewien. Np. czy te perkusjonalia na początku vertigowego Mysterious Ways to w całości playback, czy Larry coś tam dogrywa ? Mam też wątpliwości co do '' ola ! '' w Vertigo. Na DVD z Mediolanu wyraźnie słychać '' ola! '', mimo, iż jednocześnie wyraźnie widać, że Edge nie ma przy ustach żadnego mikrofonu. To może być błąd w montażu ( podobnych jest kilka na DVD z Chicago, choćby w Elevation ). Ale i tak za każdym razem ''ola!'' jest ''chóralne''. Ale na video z Buenos Aires jest podobna sytuacja, i tam żadnego '' ola ! '' nie ma, kiedy Edge nie wykrzykuje go do mikrofonu. Zmienili strategię ? Bardzo ciekawy temat do dyskusji. Na początek proponuję zrobić zestawienie wszystkich dźwięków z playbacku, jakie były wykorzystywane podczas Vertigo Tour. Dwa już podałem.

#8 NvK

NvK

    Użytkownik

  • Members
  • 287 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Łarsała

Napisano 22 stycznia 2007 - 12:35

Mój pierwszy post na tym forum o ile dobrze się orientuję... ;)

"Ola" nie było z playbacku, moim zdaniem wyraźnie to słychać, i dla mnie jest to zdecydowanie pojedyńcze, edżowe pokrzykiwanie, żadnych chórałów. A nawet gdyby było więcej głosów, to przypominam, że na tej trasie Larry miał swój mikrofon :)

#9 Johnny99

Johnny99

    Nothingman

  • Members
  • 10 523 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Club Tip Top

Napisano 22 stycznia 2007 - 13:20

"Ola" nie było z playbacku, moim zdaniem wyraźnie to słychać, i dla mnie jest to zdecydowanie pojedyńcze, edżowe pokrzykiwanie, żadnych chórałów. A nawet gdyby było więcej głosów, to przypominam, że na tej trasie Larry miał swój mikrofon Smile


A widziałeś DVD z Mediolanu ? Larry miał mikrofon tylko podczas kilku kawałków, Elevation, Miracle Drug ( a i wtedy tylko do pewnego momentu ), i nie wiem, czy gdzieś jeszcze.

#10 NvK

NvK

    Użytkownik

  • Members
  • 287 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Łarsała

Napisano 22 stycznia 2007 - 13:37

Nie przyglądałem się, skoro tak, to może na Vertigo nie ma mikrofonu. Nie zmienia to faktu, że ja tam playbacku ani jakiegoś zbiorowego okrzyku nie słyszę ;)

#11 evay

evay

    an accident waiting to happen

  • Moderatorzy
  • 2 213 Postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Krakow

Napisano 22 stycznia 2007 - 13:49

a pamiętacie Elevation tour "New York"? Na przykład Boston?
Przecie ta perkusja to z taśmy, oczywiste ;D

#12 conr4d

conr4d

    Użytkownik

  • Members
  • 2 255 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wałbrzych

Napisano 22 stycznia 2007 - 16:46

Dobra, żeby po części wyjaśnić jak U2 często korzysta z podkładów wezmę pod lupę np. koncert 2001.11.27 - Elevation Tour - Kansas City. Po kolei każda piosenka, jak to wygląda z podkładem

01. Elevation - tutaj jest stosunkowo dużo podkładu, mamy tam jak to nazwał acr dzwoneczki, również taki dziwny dźwięk w tle czasami!
02. Beatiful Day - tutaj postarano się przede wszystkim o przestrzenność dźwięku, mamy skrzypeczki, mamy również podczas "see the..." w tle takie "oddychanie" Lorda Vadera ;-D
03. Until - porównując go do poprzednich piosenek jest tutaj raczej mało podkładu, a konkretniej, nie jest on tak słyszalny. Przez całą piosenkę w
tle można usłyszeć delikatnie plumkanie.
04. New Year's Day - podkładu brak, oczywiście dla samego zespołu, w tle
metronom, delikatnie wybijany dźwiękiem podobnym do uderzenia w hi-hat
05. I Will Follow - podkładu brak, jw.
06. Sunday Bloody Sunday - jw.
07. Stuck In A Moment - oj, Daniel sobie nie żałował, w tle słyszymy coś na wzór organów, w refrenie znów wchodzą dzwoneczki, a pod koniec trąbeczki!
08. Desire - brak podkładu
09. Kite - oczywiście skrzypce to motyw z taśmy
10. Angel of Harlem - brak podkładu
11. Please - wersja z Elevation pozbawiona jest podkładu, wersja z Popmartu to inna bajka
12. Bad - od początku słychać hmm...no właśnie co? ;-) Nie mam pojęcia jak to nazwać, ale to leci przez całą piosenkę, miejscami dochodzą jakieś akcenty.
13. When I Look At The World pomijamy ;-)
14. Where The Streets Have No Name - skrzypce na początku tasiemka
15. I Still Haven't Found - brak podkładu
16. Pride - podkładu brak
17. Bullet The Blue Sky - podkładu również brak
18. What's Going On - skrzypce w tle
19. New York - słychać perkusje, głównie hi-hat i troszeczkę werbla
20. One - za przeproszeniem, tutaj jest tego w cholerę i bez podkładu ta piosenka brzmi totalnie inaczej. Skrzypce i wycie bizona ;-D
21. Walk On - dzwoneczki po raz enty, pod koniec mamy jeszcze klawisze

Dodam jeszcze klasyki

With or Without You - oczywiście na początku perkusja leci z taśmy, Larry dopiero po kilku chwilach wchodzi na tomie i floor tomie (mowa o Elevation Tour)

Mysterious Ways - to jest totalny majstersztyk, na początku słyszymy skrzypce i "grzechotanie", na każde uderzenie werbla wchodzi jeszcze dzwoneczek, w refrenie skrzypce można usłyszeć jeszcze dokładniej, a najbardziej w momencie kiedy Edge zaczyna solo i tak do końca. Jeśli chodzi o Larry'ego to on wydaje taki wysoki dźwięk w zwrotkach poprzez uderzanie w tzw. cowbell który jest blisko werbla ;-)

All I Want Is You - skrzypce również dają tutaj baardzo dużo

No...to tyle ode mnie ;-)

#13 Johnny99

Johnny99

    Nothingman

  • Members
  • 10 523 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Club Tip Top

Napisano 22 stycznia 2007 - 17:01

Conr4d, o to mi dokładnie chodziło. Great post ! Kilka uwag:

03. Until - porównując go do poprzednich piosenek jest tutaj raczej mało podkładu, a konkretniej, nie jest on tak słyszalny. Przez całą piosenkę w  
tle można usłyszeć delikatnie plumkanie.


To shaker, podkłada panom rytm także w kilku innych piosenkach, spełniając funkcję metronomu. Zapomniałeś o wyciach gitarowych na wstępie.

04. New Year's Day - podkładu brak, oczywiście dla samego zespołu, w tle  
metronom, delikatnie wybijany dźwiękiem podobnym do uderzenia w hi-hat


Chyba nie o tym mówisz. Klasyczny rytmik metronomu pojawia się tylko w słuchawkach muzyków np. we fragmentach akustycznych, i jest niesłyszalny dla publiczności ( natomiast słychać go na sounboardach z " earpiece " ). Ale także na widowni w NYD słychać podobny shaker jak wyżej. Tak samo było na każdej trasie, chyba od JT Tour.

07. Stuck In A Moment - oj, Daniel sobie nie żałował, w tle słyszymy coś na wzór organów, w refrenie znów wchodzą dzwoneczki, a pod koniec trąbeczki!


Na Vertigo trąbek i klawiszy ( o ile pamiętam ) brak, za to mamy coś w rodzaju harmonii :)

12. Bad - od początku słychać hmm...no właśnie co? ;-) Nie mam pojęcia jak to nazwać, ale to leci przez całą piosenkę, miejscami dochodzą jakieś akcenty.


Ja i Acr nazywamy to " dzwoneczkami " :) Jest też tło organowe ( nie było go na Popmarcie, i m.in. dlatego były to tak słabe wersje )

17. Bullet The Blue Sky - podkładu również brak


Nie całkiem. W refrenie są wejścia " przestrzennej " gitary.

20. One - za przeproszeniem, tutaj jest tego w cholerę i bez podkładu ta piosenka brzmi totalnie inaczej. Skrzypce i wycie bizona ;-D


A jak bardzo, to można było się przekonać na którymś Popmarcie ( bodajże Santiago ), gdzie taśma się zepsuła :D:D:D A już na pewno w Santiago podczas Please taśma została puszczona za późno, i szła " nierówno " z zespołem, więc przed drugą zwrotką ją wyłączyli :) Też wyjątkowa wersja.

21. Walk On - dzwoneczki po raz enty, pod koniec mamy jeszcze klawisze


Nie ręczę za to, ale słyszałem, że akurat klawisze w Walk On z playbacku nie były. Dogrywał je na żywo Terry Lawless, z ukrycia. Podobnie na Vertigo w SYCMIOYO w części " operowej " wyraźnie słychać drugą gitarę - też raczej nie leci z taśmy, pewnie dogrywa ją Dallas.

All I Want Is You - skrzypce również dają tutaj baardzo dużo


Ale tylko na Love Town, później już z tego co pamiętam nie korzystali w tym utworze z podkładu.

#14 conr4d

conr4d

    Użytkownik

  • Members
  • 2 255 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wałbrzych

Napisano 22 stycznia 2007 - 17:14

04. New Year's Day - podkładu brak, oczywiście dla samego zespołu, w tle  
metronom, delikatnie wybijany dźwiękiem podobnym do uderzenia w hi-hat

Chyba nie o tym mówisz. Klasyczny rytmik metronomu pojawia się tylko w słuchawkach muzyków np. we fragmentach akustycznych, i jest niesłyszalny dla publiczności ( natomiast słychać go na sounboardach z " earpiece " ). Ale  także na widowni w NYD słychać podobny shaker jak wyżej. Tak samo było na każdej trasie, chyba od JT Tour.


Chodziło mi dokładnie o to samo ;-)

Nie ręczę za to, ale słyszałem, że akurat klawisze w Walk On z playbacku nie były. Dogrywał je na żywo Terry Lawless, z ukrycia. Podobnie na Vertigo w SYCMIOYO w części " operowej " wyraźnie słychać drugą gitarę - też raczej nie leci z taśmy, pewnie dogrywa ją Dallas.


W każdym razie żaden z członków U2 nie gra na klawiszach podczas Walk On ;-D

All I Want Is You - skrzypce również dają tutaj baardzo dużo

Ale tylko na Love Town, później już z tego co pamiętam nie korzystali w tym utworze z podkładu.


Na pewno korzystali podczas Elevation Tour i Vertigo Tour.

W każdym razie jestem pełen podziwu dla całego zaplecza U2, które niesamowicie szybko reaguje na zmiany w piosence. To może jeszcze tak Vertigo Tour objedziemy? ;-D

#15 Guest_Mrówa_*

Guest_Mrówa_*
  • Guests

Napisano 22 stycznia 2007 - 19:45

09. Kite - oczywiście skrzypce to motyw z taśmy


śmiej twierdzić, że podczas wersji studyjnej ani koncertowej nie ma mowy o żadnych skrzypcach.
Edek gra ten wstęp na slide do gitary, zresztą nie tylko wstep :wink:

#16 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Napisano 22 stycznia 2007 - 19:56

09. Kite - oczywiście skrzypce to motyw z taśmy


śmiej twierdzić, że podczas wersji studyjnej ani koncertowej nie ma mowy o żadnych skrzypcach.
Edek gra ten wstęp na slide do gitary, zresztą nie tylko wstep :wink:


Śmiem twierdzić że się mylisz :)
To para-para-paraa-para.. jest z taśmy, może nazwanie tego skrzypkami jest mylące, ale w kazdym razie coś takiego jest. Dopiero potem Edż wchodzi ze slide'm. W Bostonie zdaje się to nieźle widać, ale może niech sę Johnny wypowie, on zna ten koncert na pamięć, ja już nie pamiętam jak to tam dokładnie wygląda.

#17 Guest_Mrówa_*

Guest_Mrówa_*
  • Guests

Napisano 22 stycznia 2007 - 20:01

09. Kite - oczywiście skrzypce to motyw z taśmy


śmiej twierdzić, że podczas wersji studyjnej ani koncertowej nie ma mowy o żadnych skrzypcach.
Edek gra ten wstęp na slide do gitary, zresztą nie tylko wstep :wink:


Śmiem twierdzić że się mylisz :)
To para-para-paraa-para.. jest z taśmy, może nazwanie tego skrzypkami jest mylące, ale w kazdym razie coś takiego jest. Dopiero potem Edż wchodzi ze slide'm. W Bostonie zdaje się to nieźle widać, ale może niech sę Johnny wypowie, on zna ten koncert na pamięć, ja już nie pamiętam jak to tam dokładnie wygląda.


śmiem twierdzić że nie oglądałem bostonu aczkolwiek mam slejn kestel i tam jest wyraźnie pokazany edge ze slidem.Nie wiem jak to jest podczas innych koncertów ale tak w slejn jest :PPP

aczkolwiek mógł mieć wtedy edek kiepskie dzień i nie chciało mu sie zbytnio grać :P

#18 Max

Max

    nocny tabaskowicz

  • Moderatorzy
  • 9 091 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:The Joshua Tree National Park, CA

Napisano 22 stycznia 2007 - 20:03

14. Where The Streets Have No Name - skrzypce na początku tasiemka


Chodzi o to maksymalnie najpopularniejsiejsze intro?? Jak dla mnie to są organy.
Nie wiem czy o to Ci chodzi.

#19 acr

acr

    mam tu fajne drzewko

  • Moderatorzy
  • 17 741 Postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:skądinąd.

Napisano 22 stycznia 2007 - 20:15

śmiem twierdzić że nie oglądałem bostonu aczkolwiek mam slejn kestel i tam jest wyraźnie pokazany edge ze slidem.Nie wiem jak to jest podczas innych koncertów ale tak w slejn jest :PPP

aczkolwiek mógł mieć wtedy edek kiepskie dzień i nie chciało mu sie zbytnio grać  :P


Jest pokazany ze slide'em bo on tam gra slide'em, ale nie wszystkie dźwięki, tylko tenże własnie slide! :D Pierwsze dźwięki, te pierwsze po "this is for Bob Hewson" są z taśmy, dopiero po pięciu czy sześciu sekundach to co wchodzi to Edge na gitarze.

#20 Guest_Mrówa_*

Guest_Mrówa_*
  • Guests

Napisano 22 stycznia 2007 - 20:18

aaach jo

no możliwe ostatnio to gdzies tak w sierpniu oglądałem :lol:



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych